Sen w pigułce

Lek, który pozwala nastawić zegar biologiczny rozregulowany zmianą stref czasowych czy godzin pracy może trafić na rynek już za kilka lat – informuje “The Lancet”.

Jak pisze serwis “PAP – Nauka w Polsce”, Tasimelteon to lek regulujący naturalne wydzielanie melatoniny – hormonu snu. Podawanie preparatów samej melatoniny ma wątpliwą skuteczność, zwłaszcza, że dostępne jej preparaty nie są właściwie standaryzowane. Badania kliniczne prowadzone na 450 osobach przez zespół dr Elizabeth Kierman z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie wykazały, że lek pomaga ochotnikom szybciej zasnąć i spać dłużej.

Podczas eksperymentu ochotnicy musieli czuwać o 5 godzin dłużej niż normalnie, co odpowiadało zmianie strefy czasowej. Podanie pigułki sprawiło, że po zaśnięciu spali o 30 minut do 2 godzin dłużej.

Zdaniem ekspertów, tasimelteon mógłby być dobrą alternatywą dla uzależniających środków nasennych w rodzaju benzodiazepin. Może się okazać przydatny dla milionów ludzi – na przykład osób pracujących na zmiany, personelu lotniczego, drużyn piłkarskich grających na wyjeździe czy polityków lecących z ważną wizytą na drugi koniec świata.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

4.7/5 - (176 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH