Ryzyko kibica

Kibicowanie może mieć zgubne konsekwencje zdrowotne. Ute Wilbert-Lampen wraz z zespołem z uniwersytetu Ludwika Maksymiliana w Monachium porównała liczbę problemów kardiologicznych odnotowanych w stolicy Bawarii podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej latem 2006 r., z danymi z lat wcześniejszych oraz z tygodni poprzedzających i następujących bezpośrednio po turnieju.

Wyniki tej analizy przedstawiają się dla kibiców nader nieciekawie: w dniu meczu z udziałem reprezentacji Niemiec ryzyko wystąpienia zawału serca lub innego problemu kardiologicznego u niemieckich mężczyzn wzrastało trzykrotnie, natomiast u Niemek o 82 proc.

Inne emocjonujące wydarzenia sportowe mogą mieć podobne skutki – podkreślają naukowcy na łamach periodyku “New England Journal of Medicine”.

Największe znaczenie ma nie wynik danego meczu, lecz jego przebieg – twierdzą badacze. Przykładowo, najwięcej problemów kardiologicznych odnotowano w dniu ćwierćfinału Niemcy- Argentyna, który rozstrzygnął się na korzyść Niemiec dopiero w rzutach karnych. Z kolei w dniu meczu o trzecie miejsce z Portugalią, zakończonego zwycięstwem Niemiec 3-1, liczba problemów kardiologicznych nie wzrosła.

Autorzy badania zastrzegają, że choć głównym winowajcą są emocje, pewną rolę mogą odgrywać towarzyszące kibicowaniu okoliczności: niedobór snu, niezdrowe jedzenie, picie alkoholu, palenie tytoniu itp

4.8/5 - (299 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH