Ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta

Od 1 lipca ruszył Zintegrowany Informator Pacjenta (ZIP) – ogólnopolski serwis, dzięki któremu pacjent będzie miał dostęp do informacji o udzielonych mu świadczeniach zdrowotnych i ich kosztach sfinansowanych przez NFZ od 2008 r.

-Jest to kolejny po eWUŚ etap informatyzacji polskiego systemu ochrony zdrowia realizowanego przez NFZ, dzięki któremu będzie można sprawdzić informację o leczeniu i jego kosztach, status ubezpieczenia czy złożone wnioski o sanatorium. Dostęp do systemu jest zupełnie bezpłatny oraz co równie ważne, intuicyjny i prosty w obsłudze – zapewniła prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz.

Dzięki Zintegrowanemu Informatorowi Pacjenta pacjenci będą mieli m.in. dostęp do historii swojego leczenia. Ponadto, jeszcze zanim wybiorą się do lekarza, będą mogli sprawdzić, czy posiadają uprawnienie do świadczeń. ZIP ma mieć także dodatkowe funkcje, takie jak ocena świadczeniodawcy, np. ankiety, które pacjenci mogliby wypełniać po pobycie w szpitalu.

Oprócz tego będzie można sprawdzić informacje o zrealizowanych receptach refundowanych, długość kolejek oczekujących do lekarzy (na podstawie danych NFZ), a także deklaracje Podstawowej Opieki Zdrowotnej, realizację wniosków ortopedycznych oraz leczenie uzdrowiskowe. Pacjenci zyskają też dostęp do wyszukiwarki przychodni i lekarzy mających kontrakty z NFZ.

Portal ma być rozbudowywany. Znajdą się na nim także m.in. informacje o programach profilaktycznych i leczeniu za granicą.

Prezes NFZ poinformowała, że system powstawał we współpracy z Generalnym Inspektorem Ochrony Danych Osobowych, co ma gwarantować wszystkim użytkownikom bezpieczeństwo. – Poza tym dane zawarte w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta nie będą zawierały informacji mogących zidentyfikować pacjenta przez osoby nieuprawnione – powiedziała Pachciarz.

Na serwerze ZIP nie będą przechowywane dane takie jak imię, nazwisko, adres i PESEL. Dane te nie będą także wyświetlane po zalogowaniu do portalu. Pacjent będzie identyfikowany za pomocą specjalnego numeru i hasła, na podstawie którego otrzyma dostęp do informacji.

(Źródło: PAP)

4.4/5 - (153 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH