Krew jest lekiem ratującym życie. Nie da się jej zastąpić żadnym środkiem farmaceutycznym. Rocznie w Polsce przeprowadza się blisko 2 miliony transfuzji. Niestety Polacy niezbyt chętnie oddają krew, choć zapotrzebowanie na nią jest ogromne.
Europejska Fundacja Honorowego Dawcy Krwi realizująca kampanię społeczną „Krewniacy”, założona przez Marcina Velinova, mistrza aikido i honorowego krwiodawcę, postawiła sobie bardzo ważne zadanie: edukację społeczeństwa o konieczności zapewnienia krwi wszystkim potrzebującym. Nazwa „Krewniacy” sugeruje, że członkowie fundacji czują się ze sobą związani, jak rodzina. Należy do niej m.in. Radosław Pazura. Aktor kilka lat temu miał groźny wypadek samochodowy (w którym zginął inny aktor Waldemar Goszcz). Życie uratowała mu krew pochodząca od honorowych dawców. Od tamtej pory jest bardzo aktywnym członkiem rodziny „Krewniaków”.
„Krew jest niezbędna nie tylko dla ofiar wypadków, ale także dla cierpiących na różne poważne choroby. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych preparatów, pozwala ratować życie i zdrowie” – czytamy w internetowym serwisie honorowego krwiodawstwa www.krewniacy.pl.
Każdy z nas może potrzebować krwi, ale nie każdy może krew oddawać. Dlatego „Krewniak” to nie tylko Honorowy Dawca Krwi, to również każdy, kto wspiera Honorowe Krwiodawstwo i działania fundacji. Oddając krew, często nie wiemy, do kogo ona trafi, w czyich żyłach będzie płynęła. Zawsze jednak jesteśmy pewni, że komuś pomogła, a może nawet uratowała życie.
Czy znasz swoją grupę krwi?
Badania wykazują, że niewielu Polaków zna swoją grupę krwi. Tymczasem jest to jedna z najważniejszych informacji o nas. Ważna, gdy sami potrzebujemy pomocy, ale też wtedy, gdy ktoś potrzebuje jej od nas.
„BrelOK! Krewniaków” to akcja, która ma uświadomić, że warto znać swoją grupę krwi. Czerwone breloczki z nazwami grup krwi to więcej niż gadżety. Mogą one zmobilizować wielu ludzi do ustalenia swojej grupy krwi. „BrelOK! Krewniaków” to znak, że jest się świadomym członkiem grupy ludzi chętnych nieść pomoc innym.
Ogólnopolską akcję rozpoczęto we wrześniu ubiegłego roku. Włączyli się w nią znani aktorzy, muzycy, sportowcy i dziennikarze, m.in. Katarzyna Figura, Grażyna Wolszczak, Agnieszka Włodarczyk, Patrycja Markowska, Iwona Guzowska, Marek Siudym, Maciej Orłoś.
Autobus im. Jana Pawła II
Sprzedaż „BrelOK!ów Krewniaków” z nazwami grup krwi ma na celu zebranie funduszy na zakup pierwszego nowoczesnego autobusu wyposażonego w aparaturę do pobierania krwi. Będzie on nazwany imieniem Jana Pawła II. Koszt takiego pojazdu wyposażonego w specjalistyczny sprzęt wynosi 2,5 mln zł.
Jest wiele miejsc w Polsce, które nie mają Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i właśnie tam autobus będzie docierał, aby ułatwić wszystkim chętnym oddanie krwi. Autobus – tak jak niegdyś Jan Paweł II – będzie pielgrzymował po całej Polsce. Pierwszą podróż odbędzie do Watykanu, gdzie zostanie poświęcony przez papieża Benedykta XVI.
Propagować ideę transplantacji
Bycie „Krewniakiem” oznacza otwartość na drugą osobę. W najnowszej akcji fundacji „Łańcuch Krewniaków” organizowanej wraz z Honorowym Krwiodawstwem propagowana będzie idea transplantacji. Każdy z nas może w jakimś momencie życia potrzebować krwi lub organu, ale prawie nikt o tym nie myśli. Warto jednak zastanowić się nad tym problemem. Być może dzięki takim akcjom transplantologia przestanie budzić jakiekolwiek kontrowersje i stanie się akceptowaną i rozumianą przez wszystkich ludzi dziedziną medycyny. „Manager Apteki” jest jednym z patronów medialnych tej akcji.
tekst:
Małgorzata Jaworska
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.