Razem u doktora

Starsze osoby, które idą w towarzystwie na wizytę do lekarza są bardziej zadowolone z opieki medycznej, niż osoby, które odwiedzają lekarza w pojedynkę.

Naukowcy z Baltimore przebadali grupy 12.018 starszych osób – w wieku 65 lat i starszych.

Ponad jedna trzecia z nich przyznawała, że na wizyty lekarskie chodzi w czyimś towarzystwie – najczęściej był to współmałżonek, a w dalszej kolejności dorosłe dzieci, dalsi krewni, współlokatorzy, przyjaciele lub sąsiedzi.

Pacjenci, którzy przychodzili na wizyty z osobą towarzyszącą byli przeważnie starsi, mniej wykształceni i w gorszym stanie zdrowia.

Okazało się, że towarzystwo w czasie wizyt lekarskich zwiększało zadowolenie pacjenta z technicznych umiejętności lekarza, udzielanych przez niego informacji i jego zdolności interpersonalnych.

Osoby towarzyszące chorym przeważnie pomagały w komunikacji z lekarzem zapisując jego wskazówki i zalecenia, udzielając informacji na temat stanu i chorób pacjenta, zadając lekarzowi pytania i wyjaśniając to co mówił do chorego.

Ponad połowa towarzyszy pomagała pacjentom w transporcie do lekarza, niemal jedna trzecia uważała, że udziela choremu wsparcia moralnego, a 17 proc. pomagało umawiać wizyty.

4.9/5 - (279 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH