Starsze osoby, które idą w towarzystwie na wizytę do lekarza są bardziej zadowolone z opieki medycznej, niż osoby, które odwiedzają lekarza w pojedynkę.
Naukowcy z Baltimore przebadali grupy 12.018 starszych osób – w wieku 65 lat i starszych.
Ponad jedna trzecia z nich przyznawała, że na wizyty lekarskie chodzi w czyimś towarzystwie – najczęściej był to współmałżonek, a w dalszej kolejności dorosłe dzieci, dalsi krewni, współlokatorzy, przyjaciele lub sąsiedzi.
Pacjenci, którzy przychodzili na wizyty z osobą towarzyszącą byli przeważnie starsi, mniej wykształceni i w gorszym stanie zdrowia.
Okazało się, że towarzystwo w czasie wizyt lekarskich zwiększało zadowolenie pacjenta z technicznych umiejętności lekarza, udzielanych przez niego informacji i jego zdolności interpersonalnych.
Osoby towarzyszące chorym przeważnie pomagały w komunikacji z lekarzem zapisując jego wskazówki i zalecenia, udzielając informacji na temat stanu i chorób pacjenta, zadając lekarzowi pytania i wyjaśniając to co mówił do chorego.
Ponad połowa towarzyszy pomagała pacjentom w transporcie do lekarza, niemal jedna trzecia uważała, że udziela choremu wsparcia moralnego, a 17 proc. pomagało umawiać wizyty.

