Rak od komputera?

Pracownicy z fabryk komputerów są bardziej niż inni zagrożeni nowotworami – wykazały obszerne analizy ponad 30 tys. zgonów pracowników zatrudnionych w amerykańskich fabrykach IBM od lat 70. Umierali oni na raka, w tym – mózgu, nerek lub piersi oraz chłoniaka nieziarnistego – częściej niż reszta populacji.

Dane zebrane przez Richarda Clappa z Boston University School of Public Health nie pozwalają wiązać zgonów z działaniem związków chemicznych lub substancji toksycznych, z którymi na co dzień stykają się pracownicy fabryk.

Clapp badał przypadki zgonów wśród wszystkich robotników IBM, którzy przepracowali co najmniej pięć lat w okresie 1969-2001. Przeanalizował przyczyny śmierci 31 tys. 941 robotników i porównał je z przyczynami zgonów wśród ogółu Amerykanów w tym samym czasie.

Wyraźnie więcej niż norma było też zgonów z powodu nowotworu mózgu i ośrodkowego układu nerwowego. W niektórych grupach pracowników stwierdzano także ponadprzeciętną liczbę przypadków raka nerek, chłoniaka nieziarnistego i nowotworu piersi.

To nie pierwsze badanie związku śmiertelności i pracy przy produkcji komputerów, lecz – jak do tej pory – najobszerniejsze.

4.5/5 - (80 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH