Jak sobie radzisz z gniewem?

Psychotest: jak sobie radzisz z gniewem?


Sprawdź, jak radzisz sobie z odczuwaniem i wyrażaniem gniewu. Przekonaj się, czy jesteś osobą tłumiącą swoje uczucia, panującą nad gniewem czy też niepohamowaną złośnicą.

Każdy z nas przeżywa te same emocje. Różnimy się jednak zarówno siłą ich odczuwania, jak i sposobem ich wyrażania. Niektórzy tłumią emocje tak mocno, że nawet nie są świadomi tego, że je przeżywają. Inni zachowują się bardzo spontanicznie i nikt nie ma wątpliwości co do stanu ich uczuć. Tłumienie uczuć negatywnych (gniewu lub złości) uznawane jest za jedną z przyczyn różnych dolegliwości somatycznych. Z kolei łatwość w wyrażaniu gniewu zazwyczaj przysparza wrogów. Najlepiej więc nie hamować gniewu, ale starać się go wyrażać w sposób nieszkodliwy dla nikogo.

Sprawdź, jak radzisz sobie z odczuwaniem i wyrażaniem gniewu. Przeczytaj uważnie każde zdanie i wybierz odpowiedź, która najbardziej pasuje do Twoich zachowań i przekonań. Podlicz punkty i zapoznaj się z interpretacją uzyskanego wyniku. Życzymy dobrej zabawy!


zdecydowanie tak – 3; raczej tak – 2; raczej nie – 1; zdecydowanie nie – 0


  1. Łatwo wpadam w gniew, a kiedy już się „wyzłoszczę”, czuję ulgę i najczęściej zachowuję się tak, jakby nic się nie stało.
  2. Podczas dyskusji z kimś, kto ma odmienne zdanie
    od mojego, zdarza się, że podnoszę głos albo nagle wychodzę, bo wiem, że dalsza rozmowa nie ma sensu.
  3. Kiedy się zdenerwuję, zdarza się, że rzucam jakimiś przedmiotami lub głośno przeklinam.
  4. Miewam kłopoty z powodu trudności w opanowaniu gniewu.
  5. Uważam, że powinno się wyrażać negatywne emocje niezależnie od tego, czy jest to dla kogoś przykre,
    czy też nie.
  6. Kiedy czegoś potrzebuję, chcę mieć to natychmiast. Jeśli tego nie dostanę od razu, złoszczę się i mam pretensje do innych, że utrudniają mi osiągnięcie celu.
  7. Moi najbliżsi uważają, że jestem bardzo nerwowa
    i zbyt często się złoszczę.
  8. W chwilach silnego wzburzenia chce mi się płakać,
    ale nie dopuszczam do tego, tylko staram się wykrzyczeć, żeby rozładować napięcie.
  9. Kiedy ktoś mnie obraża, zazwyczaj nie pozostaję dłużna i w dosadnych słowach mówię, co o nim myślę.
  10. Zdarzyło mi się kiedyś zniszczyć coś lub uderzyć kogoś w trakcie gwałtownego wybuchu gniewu.

Tłumiąca uczucia (0-6 punktów)
Jesteś osobą tłumiącą swoje uczucia. Gniew skrywasz tak głęboko, że często nie uświadamiasz sobie, że go przeżywasz. Zachowujesz spokój w sytuacjach, które innych ludzi wyprowadziłyby z równowagi. Ten spokój jest pozorny. Kryje się pod nim napięcie, które objawia się bolesnymi skurczami mięśni, bólami głowy czy brzucha. Skrywany gniew kumuluje się i wywołuje inne przykre uczucia: żal, smutek, poczucie krzywdy. W sytuacji, kiedy ktoś lub coś Cię rozgniewa, najczęściej rezygnujesz, obrażasz się lub urywasz kontakt. Powodem ukrywania gniewu może być lęk przed utratą kontroli. Jeżeli nauczysz się rozpoznawać i rozróżniać swoje emocje oraz spróbujesz mówić wprost o swoich przeżyciach, poradzisz sobie z gniewem nie przynosząc nikomu szkody. Uwolnisz się od szkodliwego napięcia.

Kontrolująca emocje (7-15 punktów)
Jesteś osobą zrównoważoną, która potrafi wyrażać gniew, nie raniąc niczyich uczuć. Jeżeli ktoś wyprowadzi Cię z równowagi, potrafisz powstrzymać się od gwałtownych reakcji. Dopiero wtedy gdy napięcie opadnie, podejmujesz dialog zmierzający do wyjaśnienia sytuacji, rozwiązania konfliktu. Potrafisz otwarcie mówić o swoich uczuciach i dzięki temu nie tylko rozładowujesz swój gniew, ale również zapobiegasz nieporozumieniom. Jeśli czasem zdarzy Ci się nadmiernie rozgniewać na kogoś, potrafisz dostrzec, że Twoja reakcja była przesadna, przyznać się do błędu i przeprosić. Dzięki tym zachowaniom osoby z Twojego otoczenia lubią Cię i szanują. Swoją umiejętność rozpoznawania i kontrolowania emocji możesz z powodzeniem wykorzystać w działaniach negocjacyjnych i mediacyjnych.

Poskromiona złośnica (16-24 punktów)
Jesteś kontrolującym się złośnikiem. Czasem zdarzają Ci się złe dni, kiedy drażnią Cię nawet błahostki. Wtedy rzucasz czym popadnie, przeklinasz, złościsz się na kogoś, kto w niczym Ci nie zawinił, ale znajduje się w pobliżu. Potrafisz się opanować na tyle, by nie spowodować jakichś szkód i nie wyrządzić nikomu krzywdy. Jeśli zdarzy Ci się kogoś urazić niemiłymi słowami, zazwyczaj przepraszasz go od razu albo po chwili, gdy opadną emocje. Podczas dyskusji lub sprzeczki niełatwo rezygnujesz ze swojego zdania, nawet gdy wiesz, że nie masz racji. Lubisz postawić na swoim, ale świadomie nie wymuszasz tego na innych. Musisz jednak zdać sobie sprawę z tego, że podniesiony głos czy intensywna gestykulacja może być odebrana jako demonstracja siły. Zamiast wykrzykiwać swoje racje, postaraj się wysłuchać zdania innych osób i znaleźć przekonujące kontrargumenty. To pomoże Ci skuteczniej rozwiązywać konflikty.

Wulkan gniewu (25-30 punktów)
Jesteś niepohamowanym złośnikiem. Kiedy wpadniesz w gniew, bywasz nieobliczalna i nikt nie jest w stanie przewidzieć, jak zareagujesz. Często nie liczysz się ze słowami, obrażasz swoich rozmówców, ranisz ich uczucia, poniżasz ich. Przyznajesz sobie prawo do spontanicznego wyrażania uczuć, w tym niezadowolenia, gniewu, złości. Raczej nie zwracasz uwagi na formę, niepisane zasady czy ustalone normy. Masz duży problem z kontrolowaniem swoich emocji. W chwilach silnego wzburzenia miewasz ochotę coś zniszczyć lub zrobić komuś krzywdę. Aby do tego nie doszło, musisz nauczyć się opanowywać swój gniew, kiedy tylko się on pojawi. Policz do dziesięciu, przerwij na chwilę rozmowę i zajmij się czymś innym. Wyjdź z domu, pobiegaj lub znajdź jakiś inny sposób, który pomoże Ci odzyskać równowagę i rozwiązać konflikt bez stosowania agresywnych zachowań.


Opracowała Małgorzata Wolska

4.9/5 - (337 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH