Przyjemne badanie prostaty

Naukowcy z Duke Cancer Institute dowiedli, że odtwarzanie muzyki klasycznej może uspokajać mężczyzn w trakcie poddawania ich zabiegowi biopsji prostaty.

Bardzo nieprzyjemne badanie, polegające na wprowadzeniu do odbytu sondy ultradźwiękowej oraz nakłuwającej prostatę igły sprężynowej, sprawia, że sam odgłos działających urządzeń wywołuje u badanych mężczyzn nieprzyjemne odczucia i duży stres. Naukowcy odkryli jednak, że założenie pacjentom na uszy słuchawek, które tłumiłyby odgłosy z zewnątrz, jednocześnie odtwarzając muzykę klasyczną, poważnie niweluje odczucia bólu i niepokoju związane z badaniem.

Potwierdziły to badania przeprowadzone na grupie 88 mężczyzn, których losowo podzielono na trzy grupy. Osobom w pierwszej grupie nie założono w ogóle słuchawek, w drugiej słuchawki tłumiące jedynie odgłosy z zewnątrz, natomiast w trzeciej puszczono muzykę Bacha.

Zarówno przed wykonaniem biopsji, jak i po, pacjentom zmierzono ciśnienie krwi. Okazało się, że słuchający muzyki mężczyźni mieli takie samo ciśnienie, jak przed wykonaniem badania.

4.9/5 - (50 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH