Próchnica: najczęstsza choroba zębów u dzieci

Próchnica to najczęstsza choroba zębów występująca u dzieci. Powoduje ją nie tylko zła higiena jamy ustnej, jedzenie słodyczy oraz picie gazowanych i słodkich napojów. Na jej rozwój wpływa też m.in. niedobór witaminy D w okresie ciąży.

Stomatolodzy apelują, by nie bagatelizować próchnicy mleczaków, gdyż ma duży wpływ na uzębienie oraz zdrowie całego organizmu dziecka w przyszłości.

Próchnicę wywołują bakterie należące do grupy Streptococcus mutants, które rozkładają resztki jedzenia zawierające cukier, powodując spadek pH w jamie ustnej do poziomu 5,5 i tym samym rozpuszczając szkliwo.

–Próchnica to choroba zakaźna, której dzieci mogą nabawić się w bardzo prosty sposób również od swoich rodziców. Do zakażenia dochodzi, kiedy opiekunowie z niewyleczonym uzębieniem podają pociechom oblizaną przez siebie łyżeczkę lub smoczek – wyjaśnia dr n. med. Mariusz Duda z Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach.

Próchnica atakuje przede wszystkim okolice szyjek zębów oraz powierzchnie żujące trzonowców. W bardzo szybkim tempie rozprzestrzenia się na inne mleczaki i proces ten trudno zahamować. Najpierw na zębie pojawia się biała, matowa plama, która potem ciemnieje, a odwapnione szkliwo załamuje się i powstaje ubytek. Ze względu na to że, zęby mleczne są zbudowane z cieńszej warstwy szkliwa niż stałe, na próchnicę bardziej są narażeni najmłodsi.

Choroby tej można uniknąć, jeśli tylko dziecko będzie znajdować się pod stałą opieką stomatologa. – Na pierwszą wizytę ze swoją pociechą należy wybrać się jak tylko wyrżną pierwsze ząbki, czyli między 6. a 12. miesiącem życia. Dentysta szczegółowo objaśni, jak zadbać o zęby i dziąsła, na co zwrócić uwagę, a czego unikać, by zapobiec próchnicy. Regularne wizyty u specjalisty, które powinny się odbywać co 3-6 miesięcy, nie pozwolą przegapić początków choroby – mówi dr Mariusz Duda.

Według naukowców z Kanady, ryzyko wystąpienia próchnicy i niedorozwoju szkliwa u dzieci jest większe, jeżeli w czasie ciąży występuje niedobór witaminy D. Dlatego w menu przyszłych matek powinny znaleźć się bogate w nią produkty, takie jak: żółty ser, krowie mleko, jajka i ryby.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.8/5 - (151 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH