Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu kierowany przez prof. Henryka Skarżyńskiego został doceniony przez Amerykanów.
Zdobył nagrodę główną w kategorii ochrona zdrowia, w konkursie The Computerworld Honors Program, który rozstrzygnięto w Waszyngtonie. To nagroda za stworzenie Ogólnopolskiej Sieci Telerehabilitacji Słuchowej.
Wielcy ludzie w kapitule
Computerworld Honors jest najstarszym konkursem międzynarodowym wyróżniającym osoby i organizacje wykorzystujące technologie informatyczne dla dobra społeczeństwa. Pierwsza edycja tego konkursu odbyła się w 1988 r. O tym kogo nagrodzić decyduje komitet, w skład którego wchodzą przedstawiciele wielkich firm informatycznych. Jest wśród nich William (Billy) Gates.
Polski Instytut konkurował ze znamienitymi placówkam z całego świata m.in. z Kimberly-Clark Corporation czy Singapore General Hospital.
— Życzę każdemu, żeby przeżył odebranie tej nagrody w Waszyngtonie — przyznał prof. Skarżyński.
Po co ta sieć?
Sieć Telerehabilitacji Słuchowej ma bardzo istotne znaczenie jeżeli chodzi o korzyści dla pacjenta po wszczepieniu implantu ślimakowego. To właśnie od długofalowej, dobrej opieki i rehabilitacji zależy to czy pacjent odniesie odpowiednie korzyści z zabiegu. Bardzo ważny po wszczepieniu implantu jest dobór parametrów stymulacji elektrycznej nerwu słuchowego do potrzeb pacjenta, dokonywany zgodnie z opracowaną w Instytucie metodą . Istotne jest też zapewnienie rehabilitacji logopedycznej czy wielu konsultacji psychologicznych i pedagogicznych pacjentowi.
Konsultacje i badania pacjentów z wszepionym implantem, które wchodzą w skład rehabilitacji słuchowej odbywają się w Międzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy. Pacjent musi przejść od trzech do dwunastu razy w roku taką konsultację. Wielu chorych musiałoby przyjeżdżać na badanie z odległych części Polski, a trzeba zaznaczyć, że pacjenci to bardzo często małe dzieci, które źle znoszą wielogodzinną podróż.
Rehabilitacja w sieci
Z pomocą przyszła technika oraz zaangażowanie prof. Skarżyńskiego. Stworzono sieć telerehabiliatcji, która umożliwia konsultację pacjenta blisko jego miejsca zamieszkania. Za pomocą połączenia internetowego z Instytutem pacjent ma dopasowywany implant ślimakowy, możliwa jest również konsultacja ze specjalistą oraz wykonanie badań. Inżynier kliniczny nie ruszając się ze swego gabinetu w Miedzynarodowym Centrum Słuchu i Mowy może przejąć kontrolę nad zdalnym komputerem i przprogramować procesor mowy pacjenta na podstawie wyników pomiarów.
— Pierwszą telekonsultację pokazaliśmy na konferencji prasowej 10 lat temu — wspomina prof. Skarżyński.
Teraz lekarze z Instytutu łączą się już nie tylko z Radomiem, Łebą czy Katowicami, ale również z Odessą, która jest pierwszym ośrodkiem zgranicznym włączonym w sieć. W Polsce w sumie 20 ośrodkow włączonych jest do sieci wykorzystującej najnowocześniejsze oprogramowanie i sprzęt wideokonferencyjny oraz unikatową wysokospecjalistyczną procedurę doboru parametrów stymulacji elektrycznej.
Nie spoczną na laurach
Mimo, iż Instytut zdobył nawet tak prestiżową nagrodę, prof. Skarżynski nie chce spocząć na laurach, dalej ma wielkie wizje i marzenia, które prawdopodobnie już niedługo się spełnią.
— Największe moje marzenie to otworzyć Światowe Centrum Leczenia Częściowej Głuchoty w Polsce…
I przypomnijmy że to Centrum ma być otwarte już w przyszłym roku.