Praca na zdrowie

7 września b.r. w Krakowie odbyło się uroczyste otwarcie firmy społecznej “Wypożyczalnia Rowerów COGITO”. Znajdą w niej zatrudnienie osoby chorujące psychicznie będące w okresie remisji choroby.

Otwarcie zbiegło się z wrześniowym Dniem Solidarności z Chorującymi na Schizofrenię oraz ze Światowym Dniem Zdrowia Psychicznego, obchodzonym 10. października. Krka Polska jest sponsorem i patronem Wypożyczalni Rowerów COGITO

Wypożyczalnia Rowerów COGITO to forma pomocy osobom cierpiącym na zaburzenia psychiczne, które chcą podjąć pracę zawodową. Pomysł zrealizowany został dzięki współpracy Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej oraz firmy farmaceutycznej Krka, która patronuje wypożyczalni w ramach kampanii społecznej “Żyć zdrowym życiem. W trosce o zdrowie psychiczne”.

Działalność Wypożyczalni Rowerów COGITO wspiera Fundacja Pro Publico Bono. Honorowy patronat nad uroczystością otwarcia objął Prezydent Miasta Krakowa Pan prof. Jacek Majchrowski. Błogosławieństwa udzielił Jego Eminencja Ksiądz Kardynał Franciszek Macharski.

Osoby z rozpoznaniem choroby psychicznej będące w okresie remisji choroby mają utrudniony dostęp do kariery zawodowej. Niesłusznie, okazuje się bowiem, że mogą się sprawdzić jako dobrzy pracownicy.

Dużym problemem jest społeczne wykluczanie pacjentów z zaburzeniami psychicznymi z życia zawodowego i utożsamianie ich z niebezpieczeństwem dla otoczenia.

“Jest to myślenie absolutnie błędne, obciążające znacznie relacje pomiędzy chorym potrzebującym pomocy, a szeroko rozumianym społeczeństwem” – komentuje specjalista w dziedzinie psychiatrii prof. dr hab. Marek Jarema i dodaje: “Duży odsetek pacjentów, mimo choroby, może wrócić do normalnego funkcjonowania i być pełnosprawnym członkiem społeczeństwa”.

Aby rozwiewać szkodliwe mity dotyczące osób chorych psychicznie, w ramach kampanii “Żyć zdrowym życiem. W trosce o zdrowie psychiczne” odbył się, między innymi, konkurs “W drodze do pracy” skierowany do osób chorych na schizofrenię. Laureaci konkursu otrzymali pomoc w realizacji planów zawodowych (np. studia podyplomowe, kurs podnoszący kwalifikacje, stała współpraca z partnerem kampanii).

4.4/5 - (266 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH