Poznaj język zdrowia

“Poznaj język nauki” to przewodnia myśl tegorocznej edycji Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

Ogromne rzesze warszawiaków, ale nie tylko, ściągnęły 14 czerwca br. na Nowe Miasto i Podzamcze, gdzie swoje osiągnięcia naukowe prezentowało ponad 200 instytucji naukowych (w 210 namiotach) z 19 krajów świata.

Wszystkie instytucje naukowe biorące udział w Pikniku przygotowały niezwykle fascynujące, godne polecenia pokazy i prezentacje, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wśród instytucji naukowych nie zabrakło również i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Studenckie Koło Naukowe “DiagMed” Oddziału Analityki Medycznej Wydziału Farmaceutycznego WUM aktywnie uczestniczyło w 12. Pikniku Naukowym, przedstawiając swój własny program pt. “Diagnostyka językiem zdrowia”.

Podobnie jak w poprzednim roku została powołana Rada Programowa 12. Pikniku Naukowego, w skład której wchodzili prof. dr hab. Jan Pachecka, dr Grażyna Sygitowicz oraz studenci Koła Naukowego “DiagMed”: Maciej Janiak, Paweł Kozłowski i Wojciech Zabłocki.

Program “DiagMedu” spotkał się z dużym aplauzem piknikowiczów. Obejmował pokazy i prezentacje w różnych grupach tematycznych, m.in.:

• CZŁOWIEK I JEGO PROBLEMY
– przedstawione prezentacje multimedialne przybliżyły zainteresowanym ciekawostki związane z anatomią i fizjologią człowieka; fizjologiczną mikroflorą człowieka oraz możliwościami jej zachwiania prowadzącymi do ewentualnych zakażeń.

Dużym zainteresowaniem wśród odwiedzających namiot Analityki Medycznej cieszyły się pokazy struktury modeli DNA, RNA i HIV oraz możliwość obejrzenia pod mikroskopem biologicznym złogów krystalicznych (kamieni), powstających w drogach moczowych i żółciowych człowieka. Zainteresowani mieli możliwość obejrzenia tasiemca nieuzbrojonego w formie utrwalonej. Przygotowano wiele ulotek informacyjnych związanych z tymi zagadnieniami.

• LABORATORIUM KLINICZNE – prezentacje multimedialne pomogły przeprowadzić osoby odwiedzające namiot Analityki Medycznej poprzez współczesne, dobrze wyposażone, pełnoprofilowe laboratorium diagnostyczne. Dzięki tym prezentacjom na ekranie komputera można było zobaczyć powstawanie i wędrówkę różnych rodzajów krwinek w płynach ustrojowych, a także na czym polega automatyczny pomiar morfologii krwi w analizatorze hematologicznym.

Dopełnieniem tych prezentacji multimedialnych była możliwość obejrzenia różnych rozmazów krwi obwodowej: prawidłowej i patologicznej. Dla porównania przygotowano również rozmazy krwi obwodowej różnych zwierząt, np. psa, kota, konia, kozy czy nawet fretki.

Piknikowicze mieli możliwość obejrzenia pod mikroskopem stereoskopowym tychże rozmazów krwi oraz porównywali je chociażby pod kątem wielkości, barwy czy liczby poszczególnych komórek w polu widzenia. Zadawano wiele pytań świadczących o potrzebie rozpowszechniania takiej wiedzy w społeczeństwie.

• HEMATOLOGIA – w warunkach plenerowych możliwości pobierania krwi i jej ocena są bardzo ograniczone. Pokuszono się jednak o szybką ocenę paskową w kropli krwi pobranej z opuszki palca (nakłucie tak jak glukometrem) w celu pomiaru stężenia hemoglobiny, a w niektórych przypadkach wykonywano osobom zainteresowanym nawet oznaczenie hematokrytu.

• LABORATORIUM KRYMINALISTYCZNE – w warunkach plenerowych zostały przybliżone metody m.in. traseologiczne i daktyloskopowe niezbędne podczas zbierania dowodów postępowania kryminalistycznego w miejscu przestępstwa.

Metoda daktyloskopowa pozwala na identyfikowanie wzoru linii papilarnych dłoni pozostawionych na miejscu zdarzenia. Wzór linii papilarnej składa się z określonych indywidualnych elementów, tzw. minucji.

W celach identyfikacji śladów daktyloskopijnych wykorzystuje się: ogólny układ linii papilarnych tworzący wzory, minucje, rozmieszczenie i kształt porów, nieregularne kształty krawędzi linii. Traseologia zaś bada przede wszystkim ślady przemieszczania się człowieka – zarówno pieszo, jak i za pomocą środków transportu. Przeprowadzana jest identyfikacja grupowa i indywidualna.

Badania grupowe to przede wszystkim porównanie wzoru spodu obuwia, które pozostawiło ślad w miejscu przestępstwa ze wzorem na butach zabezpieczonym w trakcie śledztwa. Uczestnicy Pikniku mogli zobaczyć sposób wykonania odlewu wzoru buta.

• UZALEŻNIENIA XXI WIEKU: PALENIE TYTONIU – palenie tytoniu jest jedną z najważniejszych, usuwalnych przyczyn śmierci współczesnego człowieka, stąd też uświadamianie ludzi na tego typu imprezach naukowych może przynieść niewymierne korzyści zdrowotne.

Namiot Analityki Medycznej zapraszał do rozmowy i skorzystania z możliwości określenia poziomu tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Zachęcano również do zapoznawania się z ulotkami informacyjnymi związanymi z rzuceniem palenia tytoniu.

Wszystkie pokazy, prezentacje Koła Naukowego “DiagMed”, obejmujące różne dziedziny diagnostyki laboratoryjnej wraz z jej praktycznymi aspektami, spotkały się z ogromnym zainteresowaniem osób odwiedzających Piknik.

Szczególnie interesujące okazały się zagadnienia biologii molekularnej, laboratorium kryminalistycznego czy hematologii laboratoryjnej z możliwością obejrzenia ciekawych przypadków hematologicznych pod mikroskopem stereoskopowym.

Z wypowiedzi osób uczestniczących w 12. Pikniku Naukowym w Warszawie można wnioskować, że zakończył się on pełnym sukcesem. A takie interaktywne formy propagowania wiedzy w społeczeństwie przynoszą największe korzyści.

dr n. farm. Grażyna Sygitowicz (Opiekun SKN “DiagMed”)
Katedra i Zakład Biochemii i Chemii Klinicznej WUM

4.5/5 - (242 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH