Potęga stereotypu

Kiepskie wyniki niektórych drużyn piłkarskich mogą wynikać z utrwalanych przez lata stereotypów. To samo dotyczy kobiet, które osiągają niezadowalające wyniki z matematyki – odkryli psychologowie z St Andrews University.

Razem z badaczami z Exeter University uznali, że korzeni wielu porażek można doszukiwać się w opiniach, które inni mają na temat poszczególnych grup ludzi.

Natomiast przynależność do grupy, która jest przekonana o swoim potencjalnym sukcesie, może mieć pozytywny wpływ na osiągnięcia.

Raport naukowców dowodzi, że sukces lub porażka w pracy, szkole czy sporcie nie zawsze zależy od braku umiejętności czy kompetencji. Okazuje się, że potęga stereotypów może owocować kiepskimi osiągnięciami w przypadku, gdy ktoś jest przekonany, że powinno pójść mu źle.

Dla przykładu, kobieta, która wie o tym, że panie uważane są za gorsze w matematyce niż mężczyźni, w efekcie mniej sprawnie poradzi sobie z zadaniami.

Naukowcy uspokajają jednakże, iż stereotypy mogą mieć też dobre strony i dawać energię do osiągania lepszych wyników. Azjatki miały lepsze wyniki w matematyce, kiedy identyfikowały się ze swoją rasą a nie płcią.

“W wielu przypadkach nasz stereotyp o stereotypach jest niewłaściwy – twierdzi prof. Stephen Reicher z University of St Andrews. – Stereotypy nie muszą być niezmienne i zawsze szkodliwe. Mogą być narzędziem do rozwoju”.

4.6/5 - (213 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH