Pomysł na problemy z karmieniem piersią

Lekarze, konsultanci laktacyjni IBCLC i neurologopedzi opracowali protokół oceny umiejętności ssania piersi. Czy wdrożenie go do szpitali pomogłoby rozwiązać problem zbyt krótkiego karmienia piersią przez polskie matki?

W naszym kraju prawie wszystkie matki po porodzie próbują same karmić swoje dziecko. Jednak liczba kobiet, którym udaje się w tym wytrwać przez kolejne tygodnie, jest już zdecydowanie mniejsza.

Obowiązujące przepisy wskazują, że każda matka opuszczając szpital powinna być nauczona, jak prawidłowo karmić dziecko.

W przypadku stwierdzenia nieskutecznego karmienia piersią, personel szpitala jest zobowiązany zdiagnozować problem i wdrożyć postępowanie zgodne z aktualną wiedzą na temat laktacji, w celu umożliwienia skutecznego nakarmienia noworodka mlekiem matki z piersi, a jeżeli nie jest to możliwe – odciągniętym mlekiem matki.

Jednak kobiety zwykle wracają do domu po dwóch-trzech dobach od narodzin dziecka. Według prof. Ewy Helwich, konsultanta krajowego w dziedzinie neonatologii, przy tak krótkiej hospitalizacji trudno jest nauczyć pacjentkę prawidłowego karmienia piersią lub pomóc, gdy pojawią problemy z laktacją.

Innym problemem są istotne braki w zakresie wiedzy o laktacji wśród personelu medycznego zajmującego się matkami i dziećmi.

Jak twierdzi dr Magdalena Nehring-Gugulska z Centrum Nauki o Laktacji , międzynarodowy konsultant laktacyjny (IBCLC), sytuacja wyglądałaby zupełnie inaczej, gdyby każdy szpital zatrudniał wykwalifikowanych doradców laktacyjnych.

-Na razie jednak matki, które opuszczą szpital, muszą szukać pomocy na zewnątrz, a z tym dziś mają też problem. Pomoc w ramach poradni laktacyjnych nie jest finansowana przez NFZ. To zaś sprawia, że wielu matek nie stać na pozyskanie fachowej porady w tym zakresie – przyznaje ekspertka.

Według niej pozytywną zmianę może przynieść wdrożenie do szpitali protokołu oceny umiejętności ssania piersi.

W protokole uwzględniono warunki anatomiczne i umiejętności dziecka w zakresie pobierania pokarmu. Umożliwia ponadto ocenę kompetencji matki obejmujące pozycję i techniki karmienia, a także ocenę dobowej skuteczność karmienia piersią.

Kolejnym problemem dotyczącym karmienia może być np. krótkie wędzidełko języka. Zjawisko to nieleczone może prowadzić do niepotrzebnego i przedłużającego się dyskomfortu i bólu u matki, utraty masy ciała u dziecka, a ostatecznie – do przedwczesnej rezygnacji z karmienia piersią.

Protokół oceny umiejętności ssania może być zastosowany do oceny noworodków urodzonych między 37. a 42. tygodniem oraz wcześniaków, które osiągnęły 37. tydzień wieku płodowego.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)

4.5/5 - (104 votes)

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH