Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!

Kleszczowym zapaleniem mózgu zarażonych jest od trzech do piętnastu procent kleszczy – szacują specjaliści. KZM to druga, po boreliozie, choroba przenoszona przez kleszcze.

Profesor Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku podkreśla, że kleszczowe zapalenie mózgu (KZM) to ciężka choroba, która na początku ma przebieg podobny do grypy, ale może prowadzić do bardzo groźnych neurologicznych powikłań, a nawet śmierci.

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania kleszczowemu zapaleniu mózgu są szczepienia, podawane w trzech dawkach. Druga dawka powinna być podana po 2-3 miesiącach od pierwszego szczepienia, a trzecia – po kolejnych 5-12 miesiącach. Możliwe jest też przyspieszenie cyklu szczepień.

Szczepionka przeciw KZM jest zalecana, ale nierefundowana. Koszt jednej dawki to około 100 zł. Szczepić powinny się osoby zawodowo narażone na kontakt z kleszczami, na przykład leśnicy oraz osoby, które aktywnie spędzają czas na świeżym powietrzu, w lesie czy w parkach.

W 2014 roku na kleszczowe zapalenie mózgu zachorowało w Polsce ponad 200 osób.

W tym tygodniu zainaugurowano kampanię “Kleszczowe Zapalenie Mózgu – Szczepimy! Zapobiegamy!”. Akcja informacyjna będzie prowadzona głównie w internecie, emitowany będzie też spot radiowy. Kampania potrwa do końca czerwca.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

5/5 - (271 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH