Podstępna choroba płuc

Ponad 52 tysiące Polaków skorzystało z akcji bezpłatnych badań spirometrycznych i konsultacji specjalistów chorób płuc w ramach Ogólnopolskiego Programu na Rzecz Walki z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc “Głęboki Oddech”. Ponad połowa przebadanych miała nieprawidłowy wynik spirometrii.

Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że w roku 2020 POChP będzie trzecią przyczyną zgonów na świecie. Co roku w Polsce z powodu tej choroby umiera 14 tysięcy osób. Program Profilaktyczno-Edukacyjny “Głęboki Oddech” powstał, aby wspomóc walkę z POChP. Ma ogólnopolski charakter i zmierza do zwiększenia w społeczeństwie świadomości istnienia choroby. POChP jest podstępna, a zbyt późno wykryta prowadzi do śmierci.

“W Polsce świadomość zagrożenia POChP jest wciąż niska, dlatego bardzo potrzebne są działania profilaktyczno-edukacyjne. Szczególnie nałogowych palaczy należy informować, że rzucenie palenia może zahamować chorobę, a nawet uchronić przed nią osoby bliskie. Żeby jednak nasze działania przyniosły efekt, należy je ciągle powtarzać. Staramy się to robić poprzez media” – wyjaśnia prof. Jan Zieliński, koordynator Programu “Głęboki Oddech”.

PRZEWLEKŁA OBTURACYJNA CHOROBA PŁUC jest jedną z najczęściej występujących chorób na świecie. Ocenia się, że dotyczy kilku procent populacji. Podobnie jak nowotwory i choroby serca, POChP jest jedną z głównych przyczyn zgonów. Jednocześnie zadziwiająca jest przepaść między miejscem tej choroby wśród głównych zagrożeń epidemiologicznych a bardzo niską świadomością tego zagrożenia w społeczeństwie.Główną przyczyną POChP jest wdychanie dymu tytoniowego, którego szkodliwy wpływ na zdrowie jest powszechnie znany. Dym tytoniowy powoduje uruchomienie złożonej kaskady reakcji, która doprowadza do uszkodzenia oskrzeli i pęcherzyków płucnych. Często są to zmiany nieodwracalne. Najłatwiejszym sposobem na zahamowanie postępu choroby jest rzucenie palenia. Należy podkreślić, że POChP jest jedyną choroba odtytoniową, w której zaprzestanie palenia zahamowuje dalszy postęp choroby.

Strona internetowa programu: www.glebokioddech.pl

4.9/5 - (267 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH