Poczucie bezpieczeństwa

Kosmeceutyki, czyli kosmetyki o działaniu pielęgnacyjno-leczniczym, zajmują stopniowo coraz ważniejszy obszar dermatologii. Coraz więcej osób sięga po nie chociażby z powodu poczucia bezpieczeństwa – mówi dr Iwona Marycz-Langner, dermatolog z Epi-centrum Laser Clinic w Warszawie.

– Pojęcie “kosmeceutyk” wprowadził prawie 25 lat temu profesor dermatologii Albert M. Kligman z Uniwersytetu Pensylwanii dla określenia grupy preparatów znajdujących się pomiędzy lekami i kosmetykami. Jaka jest obecnie definicja kosmeceutyku czy jak wolą niektórzy dermokosmetyku?

  • Kosmeceutyki to grupa kosmetyków wyróżniana jako osobna kategoria już w latach 70. ubiegłego wieku. Oprócz działania pielęgnacyjnego wykazują one delikatne działanie lecznicze lub wspomagające leczenie. Zawierają aktywne składniki, które mogą wpływać na procesy fizjologiczne zachodzące w skórze człowieka. Są to więc kosmetyki o podwójnym działaniu – pielęgnacyjnym i leczniczym. Uważam, że termin “kosmeceutyk” jest lepszą nazwą od ,,dermokosmetyk”, bo przecież każdy kosmetyk stosujemy na skórę.

– Czym tak naprawdę różni się kosmeceutyk od kosmetyku, oprócz tego, że możemy kupić go (a przynajmniej powinno tak być) wyłącznie w aptece, a nie np. w drogerii?

  • Kosmeceutyki wyróżniają się bogatym składem o zwiększonej ilości i dużym stężeniu substancji aktywnych. Do ich tworzenia wykorzystuje się najnowsze osiągnięcia biotechnologii i farmakologii.

Preparaty te pielęgnują, stymulują regenerację, zwiększają odporność skóry, opóźniają procesy starzenia. Mają szczególne znaczenie w redukcji defektów skóry, takich jak zmarszczki, cellulit, hiperpigmentacje, zaskórniki czy rozstępy.

Głównymi składnikami aktywnymi kosmeceutyków są m.in. witaminy, antyoksydanty, związki mineralne, a także duża grupa ekstraktów roślinnych i oczyszczonych związków otrzymywanych z roślin.

Na szczególną uwagę zasługują fitoestrogeny, witamina A i beta-karoten, związki o aktywności przeciwzapalnej, kwasy owocowe, cytokininy, wyciągi z różnych roślin. Kosmeceutykami są także powszechnie stosowane preparaty chroniące skórę przed promieniowaniem UV czy antyperspiranty.

– Czy skuteczność dermokosmetyku zależy od rodzajów zawartych w nim substancji aktywnych czy od ich stężenia?

  • Efektywność działania kosmeceutyku jest uwarunkowana z jednej strony zawartością aktywnego związku, z drugiej strony jego odpowiednim, często wysokim, stężeniem.

    W składzie współczesnych kosmeceutyków nierzadko znajdują się związki chemiczne, które mają zdolność do modyfikowania czynności komórek skóry, a więc charakteryzują się jedną z cech zarezerwowanych dla leków.

– Czy po kosmeceutyki sięgają tylko osoby mające problemy ze skórą czy także oczekujące jedynie pielęgnacyjnych właściwości preparatu?

  • Kosmeceutyki, czyli kosmetyki o działaniu pielęgnacyjno-leczniczym, zajmują stopniowo coraz ważniejszy obszar dermatologii. Coraz chętniej też używają ich osoby oczekujące jedynie, albo aż, pielęgnacyjnych właściwości preparatów.

    Coraz więcej osób sięga po nie chociażby z powodu poczucia bezpieczeństwa, że są to preparaty produkowane w warunkach podobnych do leków, z którymi wiąże się np. bardzo małe ryzyko uczuleń.

– Czy kosmeceutyki mogą wyleczyć jakieś schorzenia dermatologiczne czy tylko wspomagać działanie leków?

  • Odpowiednio dobrany kosmeceutyk może w bardzo dużym stopniu przyczynić się do poprawy stanu skóry w wielu chorobach dermatologicznych i złagodzenia objawów chorobowych. Może – i powinien – być stosowany równolegle z leczeniem, przed i po terapii jako podtrzymanie efektu leczniczego i profilaktyka nawrotu zmian. Nie należy jednak traktować go jako leku.

Pełny tekst rozmowy z dr Iwoną Marycz-Langner znajdą Państwo w listopadowym numerze “Managera Apteki”

5/5 - (13 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH