Plecy pamięci

Osoby cierpiące na przewlekłe bóle pleców mają problemy z zapamiętywaniem przyszłych zamiarów i planów, czyli z tzw. pamięcią prospektywną, wynika z artykułu na łamach pisma “Psychosomatic Medicine”.

Do takich wniosków doszli brytyjscy naukowcy kierowani przez dr Jonathana Linga z Keele University w Staffordshire, którzy porównali pamięć prospektywną 50 osób cierpiących na przewlekłe bóle pleców i 50 osób bez dolegliwości bólowych. W tym celu skorzystali ze specjalnego kwestionariusza, który wymaga od pacjentów odnotowywania, ile razy zawiodła ich pamięć prospektywna w określonym przedziale czasowym.

Pamięć prospektywna to zdolność zapamiętywania naszych zamiarów i planów, np. umówionego spotkania u lekarza czy planowanych zakupów. W przywoływaniu pamięci prospektywnej pomagają nam różne skojarzenia, np. widok zegara może przypomnieć o spotkaniu, a widok skrzynki na listy o tym, że mieliśmy przesłać komuś informację. Pamięć prospektywną dzielimy na krótkotrwałą i długotrwałą.

Okazało się, że w porównaniu z osobami bez dolegliwości bólowych, pacjenci, którzy cierpieli na przewlekłe bóle pleców, mieli wyraźne zaburzenia krótkotrwałej pamięci prospektywnej. Zaburzenia te były najsłabsze u pacjentów stosujących w ciągu dnia najmniejsze ilości środków przeciwbólowych.

Jak spekuluje dr Ling, związek ten może wynikać z faktu, że przewlekłym bólom towarzyszy zazwyczaj stres, osłabiający zdolności poznawcze. Możliwe jest też, że leki stosowane przez pacjentów w celu złagodzenia bólu, np. zaliczane do sterydów glikokortykoidy, mogą obniżać zdolności do zapamiętywania.

4.9/5 - (272 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH