Płeć a wpływ leków przeciwcukrzycowych na serce

Leki stosowane w terapii cukrzycy typu 2 inaczej oddziałują na serce u kobiet i u mężczyzn – dowodzą badacze z Washington University School of Medicine w St. Louis.

Według przeprowadzonych badań, często przepisywana osobom chorym na cukrzycę metformina ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie serca u kobiet. Natomiast u mężczyzn na skutek stosowania tego leku obserwuje się wzrost ryzyka niewydolności serca.

Jest to pierwsze badanie, w którym porównywano wpływ leków przeciwcukrzycowych na funkcjonowanie serca u kobiet i mężczyzn. W cukrzycy typu 2 trzustka wydziela insulinę, lecz organizm nie może jej użyć, by skutecznie przetransportować glukozę z krwi do tkanek. Z tego powodu, pacjenci są bardziej narażeni na ryzyko wystąpienia niewydolności serca.

Naukowcy poddali obserwacjom 78 pacjentów leczonych metforminą. Podzielili ich na trzy grupy. Pierwsza otrzymywała tylko metforminę, druga – metforminę i rosiglitazon, trzecia metforminę i Lovazę – lek zawierający wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3. Metformina obniża poziom produkcji glukozy przez wątrobę i uwrażliwia komórki na insulinę. Rosiglitazon uwrażliwia komórki na insulinę i zmniejsza poziom kwasów tłuszczowych we krwi. Lovaza obniża poziom triglicerydów.

Przy porównaniu wszystkich trzech grup, nie uwzględniając różnicy płci, nie wykazano różnic w metabolizmie energetycznym serca. Jednak gdy uwzględniono różnicę płci, okazało się, że leki miały inny, czasem przeciwny, wpływ na metabolizm serca. Największe różnice zaobserwowano pomiędzy kobietami i mężczyznami w grupie zażywającej samą metforminę. Lek przeciwcukrzycowy miał korzystny wpływ na metabolizm serca u kobiet i niekorzystny u mężczyzn.

Metformina powodowała, że u mężczyzn spalaniu ulegało mniej cukru, a więcej tłuszczu. Ciągłe spalanie tłuszczu przez komórki mięśnia sercowego powoduje niekorzystne zmiany i prowadzi do niewydolności serca. U kobiet natomiast lek obniżał spalanie tłuszczu i wzmagał spalanie glukozy przez komórki serca.

Wyniki otrzymane w dwóch pozostałych grupach pokazały, że rosiglitazon i Lovaza łagodzą negatywny wpływ na serce u mężczyzn, jaki obserwuje się dla samej metforminy. Niemniej u kobiet dodanie do terapii rosiglitazonu powoduje, że terapia ta jest jeszcze bardziej korzystna – jeszcze bardziej spada metabolizm tłuszczów przez mięsień sercowy.

(Źródło: fakty medyczne.pl)

4.9/5 - (130 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH