Plaga chorych pracowników

Czy można zmusić przeziębionego współpracownika, który roznosi zarazki po całym biurze, aby poszedł do domu? Teoretycznie tak, ale nie jest to proste – pisze “Metropol”. Nie ma jasnych przepisów chroniących nas w miejscach publicznych przed osobami zarażonymi.

Coraz więcej osób przychodzi do pracy mimo choroby i nie dotyczy to tylko
pracoholików. Lekarze nauczyli się pytać przed wystawieniem zwolnienia: czy może pan(i) pozwolić sobie na pójście na zwolnienie? – pisze dziennik. Czy w takich sytuacjach zdrowi pracownicy są jakoś chronieni? Teoretycznie tak.

“Pracodawca może odmówić prawa wykonywania pracy do czasu, aż chory pracownik się wyleczy, ale tylko gdy jego obecność zagraża bezpieczeństwu i przepisom bhp w firmie” – twierdzi po zastanowieniu Piotr Wojciechowski, wicedyrektor departamentu prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy. Zaznacza jednak, że mówi tu o przypadkach szczególnych.

“Przestrzegam przed nadużyciami i weryfikowaniem stanu zdrowia przez pracowników albo pracodawcę. Od tego są lekarze” – mówi Wojciechowski. Jego zdaniem grozi to wzajemnymi oskarżeniami o to, co komu dolega. Dlatego w prawie są jasno określone trzy sytuacje, kiedy pracodawca musi wysłać pracownika do lekarza: przy przyjęciu do pracy, na badania okresowe oraz
gdy ten choruje ponad miesiąc – czytamy w dzienniku. (st)

4.8/5 - (246 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH