Picie alkoholu w młodości zwiększa ryzyko raka piersi

Spożywanie alkoholu przez dorastające kobiety (w wieku szkolno-licealnym, po pierwszej miesiączce) do momentu zajścia w pierwszą ciążę podnosi ryzyko zachorowania na raka piersi – twierdzą amerykańscy naukowcy.

Uczeni z Washington University School of Medicine w Saint Louis opublikowali wyniki swoich badań na ten temat na stronie internetowej uczelni, a także w magazynie „Journal of the National Cancer Institute”.

Według dr. Grahama Colditza, współautora badań, ryzyko zachorowania na nowotwór piersi wśród imprezujących młodych kobiet wzrasta o 13 procent. Naukowiec twierdzi, że upijanie się jest coraz bardziej powszechne wśród nastolatek i studentek, ale niewiele z nich zdaje sobie sprawę z grożącego im w przyszłości ryzyka.

Jak wyjaśniają amerykańscy naukowcy, w przypadku młodych kobiet wystarczy codziennie wypijać butelkę piwa, kieliszek wina lub „setkę” mocnego alkoholu, by zwiększyć ryzyko rozwoju łagodnych zmian w piersiach o 15 proc. w stosunku do kobiet, które nie piją.

Co ważne, nawet jeśli tego rodzaju zmiany są niezłośliwe, to jednak samo ich pojawienie się zwiększa ryzyko rozwoju nowotworu złośliwego aż o 500 procent.

Badania prowadzono z udziałem ponad 91 tys. matek, między rokiem 1989 a 2009. Naukowcy zapowiadają kolejne, bardziej pogłębione analizy sprawdzające powiązania alkoholu z ryzykiem zapadnięcia na raka.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)

4.7/5 - (156 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH