Pakiet onkologiczny przepakować!

Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) i inne towarzystwa onkologiczne opracowały w 2014 roku strategię walki z rakiem. Do tej pory nie została ona przyjęta i wprowadzona przez rząd. W styczniu 2015 r. wdrożony został tzw. pakiet onkologiczny, który miał poprawić sytuację pacjentów onkologicznych. Ostatnio wprowadzone zmiany nadal nie rozwiązują problemów, z jakimi borykają się szpitale. Pacjenci onkologiczni już zbyt długo czekają na poprawę systemu diagnostyki i leczenia. Poprawa tego systemu powinna znaleźć się wśród priorytetów nowego rządu.

Kolejne wprowadzane zmiany niestety nie uwzględniły wszystkich postulatów środowiska lekarskiego. Zniesienie limitów w leczeniu pacjentów jest ogromnym postępem. Niestety, brak dodatkowych wycen sprawia, że im więcej pacjentów jest leczonych, tym więcej szpitale tracą.

Bardzo ważne jest tworzenie map potrzeb zdrowotnych, które będą odwzorowywać potrzeby regionów. Zapowiadane zmiany będą dotyczyć m.in. rozszerzenia pakietu onkologicznego
o nielimitowane świadczenia związane z radioterapią paliatywną, rozszerzenie wykazu procedur medycznych rozliczanych bez limitu oraz wprowadzenia dodatkowych pakietów diagnostycznych w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej.
Jak pokazują dyskusje specjalistów pakiet onkologiczny wymaga jeszcze wielu poprawek.

fot. dzięki uprzejmości FreeDigitalPhotos.net

4.7/5 - (40 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH