Owocna współpraca bakterii i piasku

Projektanci Thomas Kosbau i Andrew Wetzler, zwycięzcy konkursu IIDA Awards, zaproponowali ekologiczną alternatywę dla asfaltu…

Wynalazcy opracowali technologię budowy utwardzonych dróg z piasku, dzięki wykorzystaniu bakterii Bacillus Pasteuri. Bakterie dodaje się do piasku na miejscu budowy. Materiał zastyga w trwałą masę, tworząc syntetyczny piaskowiec. Na pełne stężenie nawierzchni potrzeba około tygodnia.

Nie wiadomo na razie, jak mieszanka znosi duże obciążenia oraz czy będzie odporna na niekorzystne warunki pogodowe, np. obfite opady, częste zamarzanie i rozmarzanie. Niemniej jednak opracowana metoda ma wiele zalet – nie wykorzystuje ropy, jak przy produkcji asfaltu, nie są w niej używane żadne środki chemiczne. Piaskowiec byłby też łatwy w naprawie, ubytki wystarczyłoby uzupełnić mieszanką piasku i bakterii.

Stosowanie piaskowych dróg na szerszą skalę, miałoby ogromny wpływ na środowisko naturalne, bowiem rezygnacja z asfaltu przyczyniłaby się do obniżenia temperatury w miastach o około 3 stopnie. Taka jasna droga byłaby też o wiele bezpieczniejsza, zwłaszcza nocą.

Zalety opracowanej technologii – nawet jeśli nie sprawdzi się ona przy budowie dróg – na pewno zostaną wykorzystane w parkach oraz przydomowych ogródkach. Przemawiają za tym nie tylko korzyści, jakie odniesie środowisko naturalne, ale również niewysokie koszty budowy trwałych nawierzchni. (mp) (nextbigfuture.com)

4.9/5 - (29 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH