Lucerna
Festiwal wiosenny
Lucerna to szwajcarska mekka miłośników muzyki klasycznej. Festiwalowa tradycja tego miasta sięga lata 1938 roku, kiedy to w parku willi Ryszarda Wagnera w Tribschen wystąpił słynny włoski dyrygent Arturo Toscanini. Od tamtej pory Szwajcaria słynie ze swoich festiwali. Obecnie odbywają się tam trzy: wiosną, latem oraz jesienią.
Festiwal wiosenny organizowany jest w okolicach Wielkanocy od 1988 roku. W tym roku odbedzie się w dniach od 24 marca do
1 kwietnia. Festiwal rozpocznie Claudio Abbado wraz z Orkiestrą Mozarta z Bolonii. Usłyszymy Symfonię nr 36 C-dur (Linz) Mozarta, jego V Koncert skrzypcowy A-dur (z solistką Isabelle Faust) oraz Symfonię nr 2 Schumanna. Oprócz Claudio Abbado wystąpi łotewski dyrygent Mariss Jansons wraz z Bawarską Radiową Orkiestrą Symfoniczną i Chórem oraz dyrygent holenderski Bernard Haitink z tą samą orkiestrą. Odbędzie się również seria czterech koncertów chórów. Nie zabraknie Nikolausa Harnoncourta z Concentus Musicus Wien wraz z Chórem Arnolda Schoenberga, Roberta Kinga z zespołem instrumentalnym The King’s Consort, grającym na instrumentach dawnych, Andrása Schiffa ze swoją własną orkiestrą kameralną Cappella Andrea Barca grającą repertuar sakralny, a także brytyjskiego męskiego kwartetu wokalnego Hilliard Ensemble. Ważną częścią festiwalu będzie występ Orkiestry Praw Człowieka, w skład której wejdą czołowi muzycy europejscy. Celem Orkiestry jest podniesienie świadomości społecznej na temat praw człowieka oraz wsparcie niektórych projektów związanych z respektowaniem ich na świecie.
25 marca do Orkiestry dołączy szwajcarska młodzież, by wystąpić wspólnie z Alessio Allegrini – czołowym waltornistą Orkiestry Festiwalowej w Lucernie.
Więcej informacji na stronie: www.lucernefestival.ch
Budapeszt
Węgierska wiosna
Między 16 a 26 marca w Budapeszcie odbedzie się prawdziwa uczta kulturalna. Po raz 32. odbędzie się Festiwal Wiosenny – jeden z trzech dorocznych festiwali budapesztańskich.
Uczestnicy Festiwalu na pewno nie będą się nudzić. Na każdy dzień zaplanowanych jest wiele wydarzeń artystycznych, począwszy od koncertów instrumentalnych, przez sztuki teatralne, opery, pokazy tańca, na wystawach skończywszy. Nie zabraknie muzyki poważnej, liturgicznej, jazzu, muzyki współczesnej, a także występów światowej sławy chórów, w tym m.in. słynnego Wiedeńskiego Chóru Chłopięcego. 18 marca będzie Dniem Perkusji. Od rana do późnego wieczora w Budapeszcie rozbrzmiewać będą dźwięki instrumentów perkusyjnych. Będzie można usłyszeć zarówno utwory klasyczne, jak i te należące do innych gatunków muzycznych.
Festiwalowe atrakcje odbywać się będą w różnych zakątkach Budapesztu. Z pewnością warto, w drugiej połowie marca wygospodarować trochę wolnego czasu i odwiedzić to magiczne miasto.
Mediolan
„Aida” w La Scali
Od 14 lutego do 10 marca w mediolańskiej La Scali będzi
e można wysłuchać pięknej, monumentalnej opery „Aida” Giuseppe Verdiego w reżyserii Franca Zeffirellego. W rolę Aidy wcielą się dwie wybitne, operujące sopranem ukraińskie solistki: Oksana Dyka oraz Liudmyla Monastyrska.
„Aida” to najbardziej egzotyczna opera Verdiego. Jej akcja osadzona jest w starożytnym Egipcie. Libretto opowiada historię miłości Aidy do egipskiego wodza Radamesa. Aida jest córką etiopskiego wodza, przebywa jednak w charakterze niewolnicy na egipskim dworze. Niestety, Rademes jest także obiektem westchnień córki egipskiego króla. Wątkowi miłosnemu towarzyszy także wątek patriotyczny.
Prapremiera opery w Kairze odbyła się pod koniec 1871 r. We włoskiej La Scali wystawiono ją po raz pierwszy na początku 1872 r.
Więcej informacji na stronie: www.teatroallascala.org
Walencja
Hiszpańskie Święto Ognia
Świętowanie w wydaniu hiszpańskim zawsze jest kolorowe, wesołe i nie zna żadnych ograniczeń. Tak jest również w przypadku Święta Ognia (Las Fallas). Jego historia sięga XVI wieku, kiedy to tamtejsi cieśle postanowili uczcić swojego patrona
– św. Józefa. Według niektórych źródeł święto ma korzenie pogańskie i odwołuje się do czasów Cesarstwa Rzymskiego, kiedy to podczas saturnaliów żegnano zimę. Obecnie w trakcie Święta Ognia pojawiają się zarówno motywy religijne, jak i świeckie.
Przygotowania do święta trwają cały rok. Artyści wraz z mieszkańcami przygotowują ogromne las fallas, czyli imponujące konstrukcje z drewna i papier-mâché, zwane ninots. Przedstawiają one fikcyjne (w wersji dziecięcej) i realne postacie w skomplikowanych układach. Nie brakuje postaci polityków, artystów czy sportowców, wszystkich tych, którzy zapadli w pamięć Hiszpanów w ciągu ostatniego roku. Figury te mogą mieć od kilkudziesięciu centymetrów do nawet 20 metrów wysokości. W połowie marca figury trafiają na ulice Walencji.
Od początku marca każdego dnia o godzinie 14:00 na Plaza del Ayuntamiento ma miejsce La Mascleta, czyli dziesięciominutowy pokaz „dymu i huku” petard. Świętu Las Fallas towarzyszą koncerty muzyczne, korrida i inne atrakcje.
Najbardziej spektakularne wydarzenia skupione wokół Święta Ognia mają miejsce między 16 a 19 marca. 16 marca fallery i fallerzy zakładają swoje tradycyjne stroje i wychodzą na ulice. Wybierane są wówczas najładniejsze fallery zarówno w kategorii dziecięcej, jak i dorosłej. Kulminacyjny moment Święta Ognia ma miejsce nocą 19 marca. Na dwie godziny przed północą zaczyna się niesamowity pokaz – misternie przygotowane dziecięce las fallas zostają podpalone. Ten sam los czeka konstrukcje dorosłych, które zaczynają płonąć o północy. Zgodnie z tradycją ocalona zostaje tylko jedna, wybrana w powszechnym głosowaniu. Ocalałe rzeźby trafiają następnie do Museo Fallero, które jest poświęcone walenckiemu świętu.
Więcej informacji na stronie: www.fallas.es