Olejek rozmarynowy na poprawę pamięci

Naukowcy wykazali, że olejek rozmarynowy nie tylko poprawia pamięć, lecz także chroni przed jej utratą w przyszłości. Wyniki badań na ten temat zostały przedstawione podczas dorocznej konferencji British Psychological Society w Harrogate.

Badacze przeprowadzili eksperyment z udziałem 66 wolontariuszy. Skupili się na sprawdzaniu pamięci prospektywnej, która umożliwia pamiętanie tego, co mamy zrobić w przyszłości oraz w jakiej kolejności należy wykonać konkretne zadania.

Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy. Uczestnicy jednej znajdowali się w pokoju pachnącym rozmarynem, zaś drugiej – bez zapachu. Następnie wszyscy zostali poddani testom pamięci. Musieli zapamiętywać, gdzie chowane są przedmioty, a po pewnym czasie – odnaleźć je. Okazało się, że osoby z pokoju pachnącego rozmarynem zdecydowanie lepiej poradziły sobie z tym zadaniem.

Wcześniejsze badania udowodniły, że w aromacie rozmarynu znajdują się związki, które poprawiają m.in. pamięć długotrwałą, jak również hamują aktywność enzymów blokujących prawidłowe funkcjonowanie mózgu.

Tak więc olejek rozmarynowy może okazać się ratunkiem dla seniorów, którzy chcą uchronić się przed demencją albo doświadczają jej pierwszych objawów.

Pod wpływem aromatu olejku lawendowego łatwiej zapamiętujemy oraz przypominamy sobie to, co zapamiętaliśmy. Według naukowców powiązane jest to z pobudzającym działaniem olejku i jego dobroczynnym wpływem na poprawę nastroju.

Wyniki najnowszych badań zostały omówione w dzienniku „Daily Telegraph”.

(Źródło: zdrowie.dziennik.pl)
foto:© Rgumus | Dreamstime Stock Photos & Stock Free Images

4.6/5 - (92 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH