Oksytocyna sprzyja wierności w związku

Oksytocyna poza tworzeniem więzi rodzicielskich, przyczynia się również do wzrostu wierności w związku. Powstrzymuje bowiem mężczyzn od kontaktu z innymi kobietami – twierdzą niemieccy naukowcy.

Oksytocyna to hormon kojarzony głównie jako związek łączący matkę z dzieckiem. To dzięki niej właśnie tworzy się ta „niewytłumaczalna” więź między kobietą a niemowlęciem. Więź, która jest już zupełnie inna w przypadku relacji dziecka z mężczyzną.

Związek ten spełnia jednak jeszcze jedną, bardzo ważną funkcję: przyczynia się do wzrostu wierności w związku. Nie bez przyczyny oksytocynę nazywa się narkotykiem miłości.

W badaniu przeprowadzonym przez niemieckich naukowców udowodniono, że będący w monogamicznych związkach mężczyźni, którym podano oksytocynę, utrzymywali znacznie większy dystans (około 10-15 cm) od atrakcyjnej kobiety podczas pierwszego spotkania z nią, w przeciwieństwie do mężczyzn stanu wolnego.

Wyniki eksperymentu potwierdzono kolejnym badaniem opartym na analizie fotografii. Badanie to ponownie wykazało, że oksytocyna stymulowała zachowania wyłącznie mężczyzn pozostających w monogamicznych związkach – znacznie wolniej podchodzili oni do zdjęć atrakcyjnych kobiet.

Najnowsze odkrycia niemieckich naukowców sugerują nie tylko, że oksytocyna wydzielana jest w związkach monogamicznych, ale również, że pomaga w utrzymaniu stałych relacji partnerskich. Powstrzymuje bowiem mężczyzn od bliskiego kontaktu fizycznego z innymi kobietami podczas spotkań towarzyskich! Mówiąc krótko: oksytocyna to związek, który zmniejsza ryzyko zdrady.

(Źródło: zdrowie.wieszjak.pl)

4.6/5 - (221 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH