Oksytocyna pomaga schudnąć

Oksytocyna, zwana hormonem miłości, pomaga w walce z otyłością – przekonywali naukowcy na tegorocznym 97. Zjeździe Towarzystwa Endokrynologicznego w San Diego.

Działanie oksytocyny wiąże się przede wszystkim z wytwarzaniem emocjonalnej więzi pomiędzy matką i dzieckiem tuż po narodzinach. Hormon ten wpływa również na potrzebę bliskości i przywiązanie obojga rodziców. Okazuje się, że działanie oksytocyny ma związek nie tylko z uczuciami.

–Konieczne są dalsze badania, ale myślę, że terapia oksytocyną jest obiecująca w leczeniu otyłości oraz i jej metabolicznych komplikacji – mówi dr Elizabeth Lawson z Harvard Medical School.

Badania przeprowadzono na 25 zdrowych mężczyznach, wśród których średnia wieku wynosiła 27 lat. Część badanych miała prawidłową wagę, inni natomiast charakteryzowali się wagą wyższą od prawidłowej lub otyłością.

Mężczyznom losowo przyznawano pojedynczą dawkę aerozolu donosowego zawierającego oksytocynę lub placebo. Godzinę po aplikacji, mężczyznom podawano śniadanie, które sami sobie wybrali. Posiłek składał się z dwóch dań. Następnie mierzono, ile kalorii „zjadł” każdy z badanych.

Eksperyment był powtarzany, przy czym mężczyźni, którzy w pierwszym doświadczeniu otrzymali aerozol zawierający oksytocynę, w drugim dostawali placebo. Nie było różnic pomiędzy ilością jedzenia, jaką spożywali w ciągu 3 dni przed każdym z eksperymentów.

Badania wykazały, że ochotnicy, którym została podana oksytocyna, „zjadali” przeciętnie 122 kalorie i 9 gramów tłuszczów mniej w porównaniu z grupą poddaną działaniu placebo. Ponadto, wydaje się, że oksytocyna przyspiesza metabolizm. Uzyskane wyniki dowodzą, że obecność hormonu związana jest ze zwiększeniem zużycia tkanki tłuszczowej jako źródła energii.

Badani mężczyźni nie dostrzegli zmian w swoim apetycie po aplikacji aerozolu w obu eksperymentach. W badaniach krwi nie stwierdzono również wpływu „specyfików” na hormony regulujące apetyt.

Badania przedkliniczne wskazują, że hormon ten wpływa na szlaki redukcji apetytu w mózgu. Dr Lawson zwraca jednak uwagę na efekt oksytocyny zależny od płci. Dlatego istotne będą również badania w odniesieniu do kobiet.

(Źródło: biotechnologia.pl)

4.3/5 - (232 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH