Odkryto, na czym polega mechanizm działania szczepu bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (LGG). Według naukowców pełni on funkcję pomocnika (ułatwiacza), który modyfikuje aktywność innych przedstawicieli mikroflory jelitowej.
Z dotychczasowych badań wynika, że szczep Lactobacillus rhamnosus GG, który wchodzi w skład wielu probiotyków, wpływa pozytywnie na wiele aspektów zdrowotnych: pomaga w problemach dotyczących przewodu pokarmowego i skóry, infekcjach dróg oddechowych, a także odchudzaniu.
Claire M. Fraser ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland (UM SOM) i Patricia Hibberd z Massachusetts General Hospital objęły obserwacją 12 osób, które zażywały LGG dwa razy dziennie przez 28 dni. Za pomocą metagenomiki badaczki analizowały mikrobiom jelitowy przed podaniem LGG i po kurcji.
Okazało się, że LGG zwiększały aktywność kilku genów wspierających bakterie jelitowe z rodzajów Bacteroides, Eubacterium, Bifidobacterium i Streptococcus oraz z gatunku Faecalibacterium prausnitzii.
Fraser dodaje, że poza modyfikowaniem ogólnego ekosystemu LGG może także wywierać jakiś bezpośredni wpływ.
-To nowa idea, że pewne probiotyki mogą działać, wpływając na ekosystem jelit. Wcześniej mieliśmy tendencję myśleć, że LGG i inne probiotyki oddziałują bezpośrednio na gospodarza – tłumaczy autorka badania. Według Fraser, powinniśmy traktować mikroorganizmy z jelit jako wzajemnie połączony ekosystem, a nie serię pojedynczych bakterii. W świetle ostatnich doniesień modyfikowanie zachowania bakterii występujących w przewodzie pokarmowym wydaje się równie ważne jak dodawanie gatunków do istniejącej populacji.
(Źródło: kopalnia wiedzy.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.