Odkryto mechanizm działania Lactobacillus rhamnosus GG

Odkryto, na czym polega mechanizm działania szczepu bakterii Lactobacillus rhamnosus GG (LGG). Według naukowców pełni on funkcję pomocnika (ułatwiacza), który modyfikuje aktywność innych przedstawicieli mikroflory jelitowej.

Z dotychczasowych badań wynika, że szczep Lactobacillus rhamnosus GG, który wchodzi w skład wielu probiotyków, wpływa pozytywnie na wiele aspektów zdrowotnych: pomaga w problemach dotyczących przewodu pokarmowego i skóry, infekcjach dróg oddechowych, a także odchudzaniu.

Claire M. Fraser ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Maryland (UM SOM) i Patricia Hibberd z Massachusetts General Hospital objęły obserwacją 12 osób, które zażywały LGG dwa razy dziennie przez 28 dni. Za pomocą metagenomiki badaczki analizowały mikrobiom jelitowy przed podaniem LGG i po kurcji.

Okazało się, że LGG zwiększały aktywność kilku genów wspierających bakterie jelitowe z rodzajów Bacteroides, Eubacterium, Bifidobacterium i Streptococcus oraz z gatunku Faecalibacterium prausnitzii.

Fraser dodaje, że poza modyfikowaniem ogólnego ekosystemu LGG może także wywierać jakiś bezpośredni wpływ.

-To nowa idea, że pewne probiotyki mogą działać, wpływając na ekosystem jelit. Wcześniej mieliśmy tendencję myśleć, że LGG i inne probiotyki oddziałują bezpośrednio na gospodarza – tłumaczy autorka badania. Według Fraser, powinniśmy traktować mikroorganizmy z jelit jako wzajemnie połączony ekosystem, a nie serię pojedynczych bakterii. W świetle ostatnich doniesień modyfikowanie zachowania bakterii występujących w przewodzie pokarmowym wydaje się równie ważne jak dodawanie gatunków do istniejącej populacji.

(Źródło: kopalnia wiedzy.pl)

5/5 - (157 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH