Odżywianie w chorobie nowotworowej

Osoby z chorobą nowotworową bardzo często tracą na wadze. Brak łaknienia to następstwo zmian zachodzących w chorym organizmie. Należy szybko zareagować ponieważ spadek wagi niejednokrotnie nie pozwala na prawidłowe leczenie (przeprowadzenie operacji
czy zastosowanie chemio- czy radioterapii), jak również sprawia, że pacjenci częściej narażeni są na infekcje i powikłania pooperacyjne.

Nieprawidłowy stan odżywienia występuje nawet u 90% chorych onkologicznie. Niewątpliwie ma na to wpływ zarówno rodzaj i umiejscowienie nowotworu, przebieg choroby czy stopień złośliwości jak i sposób leczenia. Zmiany metaboliczne zachodzące w organizmie pacjenta z chorobą nowotworową prowadzą do upośledzenia przemiany białek, tłuszczów, węglowodanów i składników mineralnych.  Dochodzi do zwiększonego zapotrzebowania na substancje odżywcze, zwłaszcza białko. Dodatkowo samo leczenie (chemio- i radioterapia) może prowadzić do zaburzeń stanu odżywiania, to następstwa wymiotów, biegunek, zmian odczuwania smaku i zapachu.

Nadmierna, niezamierzona utrata masy ciała może prowadzić do wyniszczenia nowotworowego (kacheksji) – skrajnego powikłania w chorobie nowotworowej. Towarzyszy mu również upośledzenie funkcji układu odpornościowego i zaburzenia metaboliczne.

W chorobie nowotworowej pacjent potrzebuje więcej białka (2-3g/kg mc./dobę) i znacznie więcej energii (35-45 kcal/kg mc./dobę). Dodatkowo organizmowi należy dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych: aminokwasów, węglowodanów, tłuszczy, elektrolitów, pierwiastków śladowych i witamin, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie dobowe chorego. W sytuacjach, gdy domowa dieta nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania na składniki odżywcze, których potrzebuje pacjent z chorobą nowotworową, zaleca się włączenie doustnego żywienia medycznego.

Warto sięgnąć w takiej sytuacji po hiperkaloryczne i wysokobiałkowe doustne specjalistyczne preparaty odżywcze, które dostarczają w niewielkiej objętości skoncentrowaną ilość kalorii i wartości odżywczych – co trudno osiągnąć komponując posiłki ze zwykłych produktów. Z myślą o pacjentach, którzy powinni stosować dietę wysokobiałkową, opracowany został Nutridrink Protein 125 ml. Ma on postać płynu zamkniętego w butelce o pojemności 125 ml. Chory może popijać go między posiłkami lub przyjmować zamiast klasycznych pokarmów. Żeby wzmocnić organizm i dostarczyć mu potrzebne substancje, należy przyjmować 1 – 2 butelki Nutridrink Protein 125 ml dziennie przez minimum 14 dni. Preparat jest dostępny bez recepty, w aptekach tradycyjnych i internetowych, z dostawą do domu.  

4.3/5 - (329 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH