Chorzy na ciężką astmę w Polsce od niedawna mają szansę korzystać z refundowanej terapii biologicznej. To dla nich szansa na ustąpienie stałej, przewlekłej duszności i ograniczenie gwałtownych zaostrzeń choroby.
Ciężka postać astmy występuje u kilku procent chorych. W ich przypadku terapia wziewnymi steroidami nie wystarcza i muszą przyjmować już nie tak bezpieczne i dające uciążliwe skutki uboczne steroidy systemowe – w postaci tabletek lub zastrzyków. Przyjmujący je pacjenci zmagają się często z nadwagą.
Pod koniec 2012 roku na listę leków refundowanych trafiła tzw. terapia biologiczna, preparat hamujący funkcje immunoglobuliny E, inicjującej zapalenie alergiczne w drzewie oskrzelowym, które jest istotą astmy. – Ta terapia stwarza dużą nadzieję dla tych pacjentów, to dla nich kolejna szansa. Dzięki decyzji Ministerstwa Zdrowia chorzy w Polsce mają dostęp do tak nowoczesnych sposobów terapii jak na całym świecie – powiedziała prof. Barbara Rogala, , ordynator oddziału alergologii i immunologii klinicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
Choć astma nie jest chorobą dziedziczną, to można mówić o rodzinnej predyspozycji do jej wystąpienia. Poważnym czynnikiem ryzyka jest alergiczny nieżyt nosa, dlatego koniecznie należy go leczyć, najlepiej przez immunoterapię swoistą, czyli tzw. odczulanie.
Najwięcej zaostrzeń astmy obserwuje się w okresie jesienno-zimowym. Groźne są infekcje wirusowe, ale też mglista pogoda, wilgoć, palenie papierosów czy zanieczyszczenie powietrza – na zaostrzenia bardziej narażeni są mieszkańcy aglomeracji. W okresie dojrzewania objawy astmy często się wycofują, dając długotrwałą remisję. – Stygmat nadreaktywności oskrzeli pozostaje jednak na zawsze i taka osoba powinna z pewnością ściśle stosować się do zasad profilaktyki – zaznaczyła prof. Rogala.
(Źródło: rynekzdrowia.pl)
Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!
To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.
ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU
Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.