Hipercholesterolemia to obecnie jedno z najczęstszych zaburzeń lipidowych -może dotyczyć nawet 61% dorosłychPolaków (ok. 18 mln). Na negatywne konsekwencje choroby szczególnie narażona jest grupa osób cierpiąca na jej odmianę uwarunkowaną genetycznie tj. hipercholesterolemię rodzinną.
Ta postać schorzenia dotyczy także dzieci i osób młodych, a nieleczona lub nieskutecznie leczona prowadzi do skrócenia życia nawet o 30 lat.Aż 65% osób z populacji ogólnej nie wie, że cierpi na hipercholesterolemię, w przypadku hipercholesterolemii rodzinnej odsetek niezdiagnozowanych chorych w Polsce jest jeszcze wyższy. Tylko 8% pacjentów z hipercholesterolemią w naszym kraju jest efektywnie leczonych.Do niedawna skuteczna redukcja cholesterolu LDL do poziomu zalecanego,a w konsekwencji zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych choroby,w przypadku części chorych byłaniemożliwa–szczególnie w przypadku chorych z hipercholesterolemią rodzinną, czyteż chorych z nietolerancjąstatyn, najczęściej stosowanych w terapiihipercholesterolemii. Przełomem okazało się odkrycie inhibitorów PCSK9, czyli przeciwciał monoklonalnych skierowanych przeciwko białku PCSK 9, które odpowiada za rozkład receptorów dla cholesterolu LDLco prowadzi do ograniczenia liczby receptorów, które zdolne są do wychwytywania cholesterolu LDL w celu zmniejszania jego stężenia we krwi.
„Hipercholesterolemia rodzinna to choroba, która może wynikać z jednego z trzech zaburzeń: defektureceptora LDL, defektubiałka apoliproteiny B oraz mutacjigenu białka o nazwie PCSK9. Niekwestionowaną zaletą i przewagą preparatów opartych na białkach PCSK9 jest ich skutecznośćw leczeniuwszystkich mutacji. Ponadto, nowe leki będą miały zastosowanie u osób nietolerujących statyn oraz w hipercholesterolemii rodzinnej.Wskojarzeniu ze statyną,pozwolą skutecznie leczyć tę grupę chorych, co dotychczas nie było możliwe.
(fot. dzięki uprzejmości dream designs, http://www.freedigitalphotos.net)