Nowe badania dotyczące szkodliwości komórek

Telefony komórkowe są klasyfikowane przez Międzynarodową Agencję Badania Raka jako potencjalne czynniki rakotwórcze, ponieważ brakowało jednoznacznych dowodów na ich szkodliwość. Wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Tel Awiwu mogą ich dostarczyć.

Ponieważ telefon podczas rozmowy znajduje się blisko ślinianek, naukowcy z Izraela wysnuli hipotezę, jakoby skład śliny mógł ujawnić, czy istnieje związek pomiędzy używaniem telefonów komórkowych a rozwojem raka u ludzi. Jak się później okazało, mieli rację.

Badacze przeanalizowali skład śliny 20 osób intensywnie korzystających z telefonów komórkowych. Rozmawiały one przez telefon co najmniej 8 godzin miesięcznie, jednak większość korzystała z telefonów znacznie częściej – nawet do 40 godzin miesięcznie.

W grupie kontrolnej znalazły się osoby głuche, które albo wcale nie używały komórek, albo wykorzystywały je tylko do wysyłania i odbierania wiadomości tekstowych i innych czynności niewerbalnych.

Porównując ślinę ludzi często korzystających z telefonów komórkowych z tą pochodzącą od ludzi niekorzystających z tego typu urządzeń, naukowcy wykryli u tych pierwszych anomalię. Okazało się, że ich ślina wykazuje oznaki silniejszego stresu oksydacyjnego (proces wpływający destruktywnie na wszystkie elementy ludzkich komórek, w tym także na materiał genetyczny) za sprawą powstawania toksycznego nadtlenku oraz wolnych rodników.

Stres oksydacyjny od dawna uważany jest za główny czynnik ryzyka przy powstawaniu raka. Wyrządzone przez niego szkody powodują mutacje, które z kolei przyczyniają się do powstawania nowotworów.

Od dawna obawiano się negatywnych następstw używania telefonów komórkowych na ludzkie zdrowie. Mimo że przytoczone badania nie dają jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób używanie telefonu komórkowego jest powiązane z rozwojem raka, dodają one kolejny dowód na to, że może to być szkodliwe na dłuższą metę. Wskazują również dalszy, obiecujący kierunek badań w tym zakresie.

Naukowcy planują analizę śliny osoby przed wystawieniem na działanie telefonu komórkowego oraz ponownie, po kilku minutach używania urządzenia. To pozwoli stwierdzić, czy zaobserwowane wcześniej zmiany wskazujące na stres oksydacyjny są reakcją natychmiastową.

(Źródło: biotechnologia.pl)

4.8/5 - (179 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH