Nobel 2015 z fizjologii i medycyny za nowe leki

Tegoroczny Nobel za wybitne osiągnięcia z fizjologii i medycyny trafił do trojga naukowców: Amerykanina Williama C. Campbella, Japończyka Satoshiego Omury i Chinki Youyou Tu. Leki, które odkryli nobliści, całkowicie zmieniły sposób leczenia chorób pasożytniczych i uratowały miliony ludzi. Były rewolucją w medycynie.

W poniedziałek Szwedzka Akademia przedstawiła pierwszych w tym roku laureatów Nagrody Nobla. W pierwszej kolejności wyróżniono naukowców zajmujących się fizjologią i medycyną. Nobel w tych dziedzinach jest jedną z pięciu nagród ustanowionych w testamencie przez Alfreda Nobla.

Nobel za walkę z pasożytami

Laureatów tegorocznego Nobla ogłoszono w Instytucie Karolińskim – uniwersytecie medycznym w Sztokholmie. To Zgromadzenie Noblowskie tego instytutu decyduje, komu należy się nagroda w dziedzinie medycyny. W skład Zgromadzenia wchodzi 50 profesorów, którzy w tym roku nie mieli wątpliwości. – Nobla 2015 otrzymali William C. Campbell i Satoshi Omura oraz Youyou Tu za nowe terapie do walki z zakażeniami pasożytniczymi – ogłosił w poniedziałek Komitet Noblowski.

fot. dzięki uprzejmości jscreationzs http://www.freedigitalphotos.net

4.5/5 - (54 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH