Naukowcy wyłączyli chromosom powodujący zespół Downa

Genetycy nauczyli się wyłączać chromosom powodujący zespół Downa. Udało się tego dokonać za pomocą molekularnego koca wyciszającego aktywność genów.

Zespół Downa jest jedną z najczęściej spotykanych wad genetycznych u człowieka. To schorzenie wynika z tego, że zamiast mieć standardowo dwa chromosomy nr 21, jest ich w komórce trzy.

Naukowcy z University of Massachusetts Medical School w Worcester opracowali metodę neutralizowania dodatkowego chromosomu. Stworzyli komórki macierzyste z trzema chromosomami 21 i do nadmiarowego wprowadzili gen XIST (produkuje on kwas RNA, który niczym koc nakrywa chromosom mający ulec dezaktywacji), doczepiając do niego wcześniej rodzaj przełącznika, który specjaliści mogli celowo uruchamiać. Okazało się, że system ten zadziałał i chromosom został wyłączony.

Użycie komórek macierzystych pozwoli w przyszłości badać wyciszanie nadmiarowego chromosomu 21 w różnych tkankach i organach – komentowała to doświadczenie dla magazynu „Nature” Jeanne Lawrence, szefowa zespołu badawczego. – Co umożliwi na przykład zapobieganie wadom serca czy wczesnemu rozwojowi demencji u osób dotkniętych trisomią 21. chromosomu.

Metoda jest na razie w fazie bardzo wstępnych eksperymentów i nie zanosi się na to, by z jej pomocą dało się wyłączyć dodatkowy chromosom we wszystkich komórkach organizmu. Alternatywnie próbowano także usuwać z komórki nadmiarowy chromosom, ale to był proces bardzo trudny do kontrolowania.

Naukowcy są jednak dobrej myśli. Ich zdaniem jest szansa, że w przyszłości genetyka poradzi sobie także z innymi wadami, które wynikają z powielenia chromosomów, np. zespołu Pataua, którego przyczyną jest dodatkowa kopia chromosomu 13.

(Źródło: wyborcza.pl)

4.9/5 - (180 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH