Korzystanie ze smartfonu obniża aktywność fizyczną

Intensywne korzystanie ze smartfonu obniża aktywność ruchową i sprawność fizyczną – wynika z badań przeprowadzonych wśród amerykańskich studentów.

Smartfony stwarzają szerokie możliwości, jeśli chodzi o aktywności związane z siedzącym trybem życia, np. przeszukiwanie internetu, wysyłanie e-maili, udział w grach video. Wiadomo zarazem, że ludzie, którzy mało się ruszają, są mniej sprawni fizycznie i bardziej zagrożeni różnymi problemami zdrowotnymi.

Z drugiej strony jednak, smartfony mają na tyle małe rozmiary, że można z nich korzystać podczas aktywności fizycznej, więc wcale nie muszą jej ograniczać.

Aby to sprawdzić, Jacob Barkley oraz Andrew Lepp z Kent State University (USA) przeprowadzili badania wśród studentów.

Zebrano od nich dane na temat korzystania ze smartfonu w czasie wolnym oraz aktywności fizycznej i poproszono o wypełnienie ankiety na temat motywacji do regularnego wykonywania różnych ćwiczeń.

U wszystkich wyliczono procentowy udział tkanki tłuszczowej w całym organizmie. Następnie studenci musieli wykonać ćwiczenie na ruchomej bieżni, na podstawie którego oceniano ich wydolność krążeniowo-oddechową.

Badani korzystali ze smartfonów średnio pięć godzin dziennie, przy czym blisko 90 proc. z nich robiło to głównie w ramach aktywności w czasie wolnym.

Okazało się, że ci, którzy przeznaczali najwięcej czasu na użytkowanie smartfonu, mieli mniejszą wydolność krążeniowo-oddechową, większy procentowy udział tanki tłuszczowej w organizmie, a w czasie wolnym rzadziej angażowali się w aktywności ruchowe. Co więcej, w porównaniu z rówieśnikami mniej intensywnie korzystającymi ze smartfonu, rzadziej używali go do rozmów telefonicznych, ale częściej grali w gry, surfowali po internecie, odwiedzali portale społecznościowe.

Studenci ci częściej rezygnowali z możliwości uprawiania aktywności fizycznej na rzecz używania smartfonu. Z kolei osoby mniej z niego korzystające częściej były połączone z grupami rówieśników aktywnych ruchowo i podawały to jako motywację do aktywności fizycznej.

Ponadto osoby często używające smartfonu przyznawały się do większej gamy czynności związanych z siedzącym trybem życia, jak np. oglądanie telewizji.

(Źródło: PAP, zdrowie.gazeta.pl)

4.5/5 - (62 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH