Nagroda dla Sławomira Zagórskiego


Indywidualną nagrodę dziennikarską „Złoty OTIS” przyznają większością głosów wyłącznie laureaci poprzednich edycji Nagrody Zaufania.
Do tego grona należą: Dorota Romanowska („Newsweek”), Dariusz Dewille (Polsat), Marek Nowicki (TVN), Paweł Walewski („Polityka”), Artur Wolski (Polskie Radio), Maciej Świtoński (TVP). Kogo zgłosi w przyszłym roku red. Sławomir Zagórski?

Dorota Romanowska z tygodnika „Newsweek” napisała o tegorocznym laureacie:
„Sławek Zagórski zwykł mawiać młodszym kolegom: «Idź z kumplem na kawę czy piwo i opowiedz mu to wszystko, o czym chcesz napisać w tekście. Jeśli on zrozumie, to możesz mieć pewność, że napiszesz potem tekst przystępnym językiem». Tę zasadę stosuje przy pisaniu swoich tekstów, w każdym z nich nawet najbardziej zawiłe procesy są jasno wytłumaczone. Jeśli ktoś ma co do tego wątpliwości, niech przeczyta jego artykuły w «Gazecie Wyborczej», gdzie Sławek pracuje od 1993 roku, a od 9 lat jest kierownikiem działu „Nauka”. Jego dar tłumaczenia trudnych tematów może wziął się stąd, że po skończeniu biologii na warszawskim uniwersytecie (tam też zrobił doktorat) pracował w Algierii jako nauczyciel. Po powrocie do kraju, a był to początek lat 90. i prasa dopiero szukała swojego miejsca w nowej rzeczywistości, trafił do tygodnika «Spotkania», a stamtąd do «Gazety Wyborczej». Tam jest do dziś i zdaje się, że bez tej gazety nie wyobraża sobie życia”.

Sławomir Zagórski jest absolwentem Wydziału Biologii UW. W 1984 r. uzyskał stopień doktora nauk przyrodniczych. Odbył staż podoktorski na Uniwersytecie w Wageningen w Holandii, a następnie przez 4 lata uczył algierskich studentów biologii, biochemii i fizjologii roślin w Wyższej Szkole Rolniczej w Batnie.
Po powrocie do Polski zajmował się small businessem, pracował w społecznym liceum w Warszawie i w sekretariacie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W 1991 r. trafił do tygodnika „Spotkania”. Od 1993 r. pracuje w „Gazecie Wyborczej” – od 1995 r. jako zastępca szefa, a od 2000 r. jako szef działu nauki w tym dzienniku.

Jest autorem ponad 700 tekstów popularnonaukowych. Poza „Gazetą Wyborczą” publikował również w „Tygodniku Powszechnym”, „Zwierciadle”, „Charakterach”. Wydał wybór rozmów z naukowcami „Gen ciekawości” (wyd. Prószyński i S-ka). Szczególnie interesuje się genetyką, medycyną, bioetyką. W roku akademickim 1996/97 przebywał na Uniwersytecie Stanforda na dziennikarskim stypednium Knighta.

Jest laureatem wielu nagród, w tym przyznanych przez samych naukowców – nagrody Polskiego Towarzystwa Biochemicznego i Polskiego Towarzystwa Genetycznego, a także nagrody im. Hugo Steinhausa za wybitne osiągnięcia w popularyzacji nauki.

Był pięciokrotnie nominowany do nagrody Grand Press w kategorii „Dziennikarstwo specjalistyczne”.

HONOROWA NAGRODA ZAUFANIA „ZŁOTY OTIS 2009”
KATEGORIA: MEDIA I ZDROWIE

PROGRAMY TELEWIZYJNE: „MIĘDZY MAMAMI”, „PORA NA DOKTORA”

„Między mamami” to nowoczesny i dynamiczny program dla kobiet w ciąży i młodych mam. Można w nim znaleźć m.in. porady dotyczące zdrowia i zdrowego stylu życia. Prowadząca program Beata Chmielowska-Olech sama jest mamą, dlatego doskonale rozumie potrzeby kobiet, które oglądają jej program. Dzięki temu zyskała ogromną sympatię telewidzów. Wzięła też udział w kampaniach społecznych „Kocham, nie biję” oraz „Bajki w trasie i na czasie”.
Program „Między mamami” realizują: Beata Chmielowska-Olech, Aida Attia, Joanna Pietrzak, Jakub Kwieciński, Piotr Ozga, Michał Seliga, Katarzyna Turant, Maja Ptaszyńska, Magda Osiak-Jędrzejczak. Magazyn reżyserują Agnieszka Żmijewska i Piotr Poraj-Poleski.

Magazyn medyczny „Pora na doktora” prowadzony jest przez Marzenę Słupkowską i Piotra Poraja-Poleskiego. Stałym ekspertem programu jest dr Agnieszka Strzembosz. Jest on realizowany z niezwykłą pieczołowitością i dbałością o formę. Magazyn prezentuje nowoczesną diagnostykę, tłumaczy widzom skomplikowane terminy medyczne i prowadzi teleporadnię, do której każdy może zadzwonić i porozmawiać o swoich dolegliwościach ze sławami medycznymi, takimi jak: prof. Jerzy Szaflik, prof. Henryk Skarżyński, prof. Antoni Krzeski, prof. Andrzej Radzikowski.
„Porę na doktora” realizują: Marzena Słupkowska, Piotr Poraj-Poleski, Marcin Dudziński, Łukasz Kasprzycki, dr Agnieszka Strzembosz i Ewa Kuczyńska. Magazyn reżyseruje Maciej Dębowski.
Obydwa programy powstają pod kierownictwem Agnieszki Glapiak.

4.5/5 - (274 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH