Profesor Aleksander Mrochek

Honorowa Międzynarodowa Nagroda Zaufania „Złoty OTIS 2009”


Profesor Aleksander Mrochek z mińskiego Krajowego Centrum Naukowo-Klinicznego „Kardiologia” został laureatem Honorowej Międzynarodowej Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2009” w uznaniu za wysiłek, jaki wkłada, by przeprowadzić pierwszy na Białorusi zabieg przeszczepu serca.

Zgodnie z tradycją Nagrody, postanowiliśmy pomóc laureatowi w osiągnięciu wskazanego celu. Profesor Mrochek poprosił o zorganizowanie szkolenia w Polsce dla dwóch lekarzy specjalistów ze swojego zespołu – Andreia V. Yanushko oraz Andeia V. Valentsiukevicha.
Od 15 do 28 kwietnia br. szkolili się u polskich kardiochirurgów w Instytucie Kardiologii im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, m.in. prof. Witolda Rużyłło, prof. Jacka Różańskiego i prof. Jerzego Korewickiego. Zapoznali się również z funkcjonowaniem Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego POLTRANSPLANT, które zajmuje się organizacyjną stroną przeszczepiania narządów i podlega Ministerstwu Zdrowia, kierowanym przez prof. Janusza Wałaszewskiego.

Pierwszy przeszczep (nerek) na Białorusi wykonano w 1970 r. Niestety rozwój białoruskiej transplantologii był hamowany m.in. przez brak odpowiednich regulacji prawnych oraz opór moralny tamtejszego społeczeństwa. Przełomowy okazał się ubiegły i bieżący rok. Uchwalono ustawę o transplantologii, w której rozstrzygnięto m.in. kwestie ochrony serca dawcy oraz prawnego pobrania tego narządu.

Białoruscy lekarze przygotowują się do przeprowadzenia pierwszej w swoim kraju operacji przeszczepienia serca, którą zaplanowali na początek przyszłego roku. Jak podaje magazyn „Belarus”, do tej pory badania i przygotowania do przeszczepu serca na Białorusi przeszło 18 biorców, a takiej operacji potrzebuje 70-90 osób. Niestety Białoruś, podobnie jak inne kraje, boryka się z problemem braku dawców.

Przeszczep serca jest dla części pacjentów jedyną szansą na przeżycie. Na całym świecie rocznie wykonuje się około 2000 takich zabiegów. Dzięki rozwojowi medycyny wzrasta liczba pacjentów przeżywających zabieg. Obecnie rok po przeszczepie przeżywa około 80 proc. chorych. Dzięki przeszczepowi serca można przedłużyć życie pacjenta nawet o dwadzieścia kilka lat.

5/5 - (141 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH