Na wagę życia

Utrzymanie ładnej sylwetki to problem nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Nadwaga i otyłość mogą doprowadzić do poważnych powikłań, np. do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy typu 2, osteoporozy.

Głównymi przyczynami narastającej z wiekiem nadwagi są błędy w sposobie odżywiania oraz niewłaściwy tryb życia. Nieprawidłowa dieta zawiera zbyt dużo tłuszczów i węglowodanów, nie dostarcza natomiast odpowiedniej ilości niezbędnych minerałów, pierwiastków śladowych i witamin. Może to prowadzić do ciągłego uczucia głodu, którego zaspokajanie szybko prowadzi do odkładania tkanki tłuszczowej, a brak ruchu znacząco przyspiesza ten proces.

Zależność pomiędzy masą ciała a wzrostem określa wskaźnik masy ciała BMI (Body Mass Index). Obliczamy go, dzieląc masę ciała w kilogramach przez wzrost podniesiony do kwadratu podany w metrach. Badania epidemiologiczne potwierdziły, że BMI umożliwia ocenę ryzyka chorób związanych z otyłością. Redukcja masy ciała jest konieczna, gdy wskaźnik ten przekracza wartość 25. Jednak interpretując wskaźnik BMI trzeba pamiętać o cechach osobniczych, takich jak rozbudowana tkanka mięśniowa, która zwiększa masę ciała. W procesie odchudzania pomocne mogą być odpowiednie suplementy diety.

Na rynku istnieje ogromna ilość środków odchudzających. Preparaty te pomagają przy redukcji tkanki tłuszczowej, aktywizują procesy metaboliczne i uzupełniają braki substancji odżywczych. Wybierając odpowiedni produkt, warto sprawdzić, czy został on zatwierdzony przez Główny Inspektorat Sanitarny i dopuszczony do obrotu w Polsce.

Pełną treść artykułu znajdą Państwo w kwietniowym numerze “Managera Apteki”

4.7/5 - (194 votes)

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH