Na skraju bankructwa

Jesienią w Polsce może być o kilkadziesiąt szpitali mniej. Tylko na Mazowszu jest już na skraju bankructwa pięć placówek. Brakuje pieniędzy na leki i opatrunki – ostrzega “Życie Warszawy”.

W podobnej sytuacji są szpitale w województwie łódzkim i śląskim. Lekarze przestali wypisywać dokumentację medyczną, więc szpitale nie mogą przekazywać Narodowemu Funduszowi Zdrowia faktur za usługi. Wiele placówek pracuje tylko jak na ostrych dyżurach, tracąc ogromne pieniądze. Jeden szpital w Radomiu traci dziennie ok. 100 tys. zł.

Krach finansowy szpitali wisi na włosku. Na Mazowszu najbardziej zagrożone bankructwem są: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Radomiu, szpitale w Płocku, Ostrołęce i Ciechanowie oraz warszawski szpital przy Barskiej.

“W niektórych placówkach zaczyna brakować leków i materiałów opatrunkowych” – przyznaje Waldemar Roszkiewicz, członek Zarządu Województwa Mazowieckiego. Według niego, szpitale będą też pustoszały i nie wiadomo, kto będzie leczył pacjentów.

Z informacji Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy wynika, że w 86 szpitalach w całej Polsce, lekarze masowo zwolnili się z pracy. Tylko na Mazowszu 1 października minie termin wymówienia 423 lekarzy. Podobna sytuacja jest na Śląsku. “Jest dramatycznie. Wielu szpitalom grozi zawieszenie działalności, a pacjentom brak opieki medycznej” – ostrzega Maciej Niwiński, szef śląskiego OZZL.

4.5/5 - (81 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH