Sezon grypowy już się rozpoczął. Mycie rąk odgrywa kluczową rolę i jest łatwym, skutecznym oraz tanim sposobem, by zapobiec zachorowaniom między innymi na grypę.
Większość infekcji przenosimy bowiem na rękach, więc regularne ich mycie może w dużej mierze uchronić nas przed chorobami. Wiele firm i organizacji rozpoczęło jesienią działania edukacyjne i prewencyjne dla swoich pracowników, by zmniejszyć absencję chorobową pracowników oraz uchronić ich przed ryzykiem groźnych powikłań.
Właściwe mycie rąk zmniejsza o 45% zagrożenie chorobami układu oddechowego. Wystarczy woda, mydło oraz czysty ręcznik, aby uchronić się na co dzień przez zarazkami.
„Bez względu na otoczenie w jakim się znajdujemy, musimy dbać o higienę rąk. Właściwe ich mycie na co dzień, zarówno w miejscu pracy, jak i w domu, ma kluczowe znaczenie dla przenoszenia chorób, a tym samym dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Na rękach przenosimy wiele bakterii i wirusów odpowiedzialnych za przeziębienie i grypę.” – powiedział dr med. Paweł Grzesiowski, ekspert profilaktyki zakażeń, Prezes Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.
Firmy zorientowane na pracowników zaczęły podejmować szereg działań prewencyjnych podczas nadchodzącego sezonu grypowego m.in. udostępniają szczepienia przeciwko grypie, dystrybuują ulotki, zamieszczają materiały poradnikowe na swoich stronach internetowych informujące o tym, jak właściwie dbać o higienę rąk.
Mycie rąk to jeden z podstawowych elementów higieny osobistej. W pracy, w domu czy podczas wizyty u lekarza – wszędzie mamy kontakt z różnego rodzaju bateriami czy wirusami. Większość drobnoustrojów przenosimy na rękach i dłoniach, dlatego regularne ich mycie i właściwe suszenie może uchronić nas przed poważnymi dolegliwościami min. układu pokarmowego, skóry, a także chorobami układu oddechowego np. grypą.
Dłonie stanowią ok. 2,5 proc. powierzchni ciała, natomiast brak lub niewłaściwa higiena rąk jest źródłem prawie 90 proc. zakażeń
Zadbaj o czystość swoich rąk
W celu przeprowadzenia higienicznego mycia rąk, nanosi się na dłonie odpowiednią ilość mydła. Czas mycia powinien wynosić nie mniej niż 30 sekund. Wytarcie rąk po umyciu czystą porcją ręcznika pozwala usunąć resztki zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Dodatkowo właściwie osuszona skóra dłoni jest lepiej zabezpieczona przed ponownym rozmnażaniem się bakterii.
Brudne ręce są przyczyną poważnych dolegliwości min. układu pokarmowego, skóry, zakażeń ran, a także grypy. W okresie grypowym, kontaktując się z zainfekowanymi osobami myj dłonie częściej niż zwykle.