Muzeum farmacji

Muzeum Historii Farmacji otwarto w najstarszej łódzkiej aptece przy placu Wolności. Zgromadzono w nim ponad tysiąc oryginalnych eksponatów, wśród nich cenne wydawnictwa i zbiory naczyń używanych przez dawnych aptekarzy.

Na parterze muzeum odtworzono pomieszczenia apteki z przełomu XVIII i XIX wieku, z meblami z warsztatów wiedeńskich, oryginalną aparaturą do przygotowywania leków i wagami.

Eksponaty zostały sprowadzone m.in. z innych łódzkich aptek.

Jak przyznał jeden z pomysłodawców muzeum prezes PZF Cefarm Aleksy Banasiak, gdyby nie zostały one zebrane w jednym miejscu, to wkrótce te zabytkowe eksponaty mogłyby ulec zniszczeniu i bezpowrotnie zostałyby stracone.

Łódzkie muzeum farmacji może się poszczycić zbiorem ponad 30 żeliwnych moździerzy, z których najstarsze pochodzą z XVIII wieku. Służyły one niegdyś aptekarzom do ucierania materiału skalnego. Większą kolekcją moździerzy w Polsce może się pochwalić tylko Uniwersytet Jagielloński.

W muzeum zobaczyć można także zbiór drewnianych puszek, które służyły do przechowywania sproszkowanych składników leków, aparaturę szklaną czy miski ceramiczne.

W pomieszczeniach muzeum znajduje się biblioteka, w której zbiorach znajduje się m.in. pamiętnik Pierwszego Zjazdu Aptekarzy Królestwa Polskiego w Łodzi, który odbył się w maju 1912 roku.

Zgromadzono także inne wydawnictwa dokumentujące zawodowy i społeczny dorobek łódzkich farmaceutów. Na potrzeby muzeum zaadoptowano też pomieszczenia piwniczne, a osoby zwiedzające muzeum będą mogły zobaczyć, jak wytwarza się leki.

4.8/5 - (97 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH