Mój balsam moja druga skóra


Gdyby nie skóra, bylibyśmy bezbronni wobec otaczającego nas świata. Mało kto wie, że stanowi ona aż 6 procent masy naszego ciała, waży od 3,5 do 4,5 kilograma. Jej powierzchnia u dorosłej osoby dochodzi do 2 metrów kwadratowych.

Skóra ma też właściwość samoregeneracji. Komórki dzielą się i wędrują od najniższej warstwy ku górze. Do jego powierzchni docierają już martwe. Tam w naturalny sposób złuszczają się i proces zaczyna się na nowo. Wymiana wszystkich komórek skóry trwa 28 dni. Skóra pozostaje miękka, elastyczna i odporna na rozciąganie nawet wtedy gdy, przez długie lata wystawiamy ją na niekorzystne warunki. Wytrzymałość i odporność na rozciąganie zapewniają skórze jej amortyzatory: elastyczne włókna i podściółka tłuszczowa, a ochronę przed zranieniem warstwa rogowa naskórka. Niestety, ten wspaniały mechanizm zużywa się pod wpływem promieniowania słonecznego i wolnych rodników.

Warto pamiętać, że zdrowie i uroda skóry w dużym stopniu zależą od tego, jak o nią będziemy dbać. Aby czuć się w swojej skórze dobrze, trzeba ją pielęgnować. Każdego dnia skóra chroni nas przed wpływem środowiska, dostarcza tlenu oraz różnych bodźców zewnętrznych. Aby miała zdrowy i świeży wygląd i dobrze funkcjonowała, powinniśmy dostarczać jej koniecznych witamin. Witaminę A, która pobudza odnowę i złuszczanie naskórka. Witaminę E, żeby zwalczała wolne rodniki i korzystnie wpływała na tworzenie tkanki łącznej. Witaminę C, która chroni ją przed promieniowaniem ultrafioletowym, wzmacnia naczynia krwionośne, a także witaminę B, dodającą skórze blasku. Ważnym elementem diety osoby dbającej o swoją skórę jest picie odpowiedniej ilości płynów. Latem nawet do dwóch litrów wody dziennie. Odżywianie skóry to nie wszystko, równie ważna jest jej pielęgnacja.

Balsam to podstawa
Przez cały rok skóra wystawiona jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Latem to duże nasłonecznienie, zimą wysuszenie i niedotlenienie. Zaniedbana skóra blednie, staje się szorstka, nieelastyczna, traci zdrowy wygląd. Aby temu zapobiec, powinniśmy używać codziennie balsamu odpowiedniego do rodzaju potrzeb naszej skóry.

Warto dodać, że nowoczesne balsamy zawierają systemy drenażu i mikrocyrkulacji, nawilżają, zachowując odpowiedni poziom gospodarki wodnej ciała, działają antyrodnikowo, co powoduje opóźnienie procesów starzenia. Pobudzają też procesy metabolizmu komórkowego i mobilizują organizm do zwalczania nadwagi, pomagają w walce z cellulitem. Balsamy dostarczają skórze witamin i utrzymują gospodarkę wodną skóry na odpowiednim poziomie. Regularnie stosowane w widoczny sposób poprawiają kondycję skóry, ciało odzyskuje ładne kontury i naturalną witalność oraz zdrowy koloryt. Najkorzystniej stosować balsam po każdej kąpieli na umytą i osuszoną skórę. Powinien być nakładany od dołu ku górze, lekkimi okrężnymi ruchami.

Pamiętajmy: aby mieć piękne ciało, szczególnie latem, musimy używać balsamów bogatych w witaminy i sole mineralne, regulujące poziom nawilżenia skóry i utrzymujące opaleniznę.
tekst: Marta Damasiewicz

4.9/5 - (14 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH