Miniony rok w nieruchomościach


Ubiegły rok nie przyniósł spektakularnych wzrostów cen na rynku nieruchomości. W drugim półroczu ceny nieruchomości ustabilizowały się. Było to szczególnie widoczne w dużych aglomeracjach, które wcześniej górowały w rankingach.

Najbardziej zauważalna była stagnacja na rynku mieszkań. Jeszcze w pierwszym półroczu 2007 roku ceny mozolnie pięły się w górę, aby w ostatnim kwartale odnotować spadki.

Warszawa i Kraków
Średnie ceny ofertowe warszawskich mieszkań na rynku wtórnym w skali całego roku wzrosły o 12 proc. Biorąc pod uwagę, że w 2006 roku ceny te wzrosły blisko o 50 proc., jest to znaczący spadek. Ceny te wzrastały do końca września, natomiast w ostatnim kwartale 2007 roku spadły o około 3 proc. Z podobną sytuacją mieliśmy do czynienia w Krakowie, gdzie ceny nieruchomości w ostatnim kwartale spadły o 5 proc., natomiast w skali całego roku zanotowały około 10-proc. wzrost wartości.

Obecnie średnia cena za metr kwadratowy mieszkania w Warszawie oscyluje w granicach 9 tys. zł. Należy zauważyć, że są to ceny wywoławcze. Ceny transakcyjne są już znacznie niższe – średnio o około 10 proc. W przypadku mieszkań mniej popularnych lub o zawyżonej wartości różnice między ceną wywoławczą a transakcyjną są znacznie większe. Jeszcze pod koniec pierwszego kwartału 2007 roku za dwupokojowe mieszkanie w średnim standardzie (często do remontu), w bloku z wielkiej płyty lub ramy H, o powierzchni 38-45 mkw., z dobrym dojazdem do centrum Warszawy trzeba było zapłacić 320-360 tys. zł. Obecnie można znaleźć takie mieszkanie za znacznie mniejsze pieniądze – nawet w przedziale cenowym 250-290 tys. zł. Co więcej, dużo mieszkań z tego segmentu rynku czeka na nabywców po kilka miesięcy. Tego typu nieruchomości cieszyły się popularnością wśród osób niezbyt zamożnych. Jednak wzrost cen mieszkań, a także cen kredytów spowodował, że teraz nie mogą sobie pozwolić na taki zakup. Poza tym tego typu nieruchomości cieszą się coraz to mniejszą popularnością. Klienci mający zdolność kredytową wolą kupować mieszkania używane w budynkach z cegły lub nowe z rynku pierwotnego.

W przypadku rynku pierwotnego średnia cena mieszkań w stolicy wynosi około 8500 zł za mkw., natomiast w Krakowie jest o tysiąc zł niższa. Mimo że spadła również dynamika sprzedaży tego typu mieszkań, ceny transakcyjne nie odbiegają znacząco od wywoławczych. Najczęściej przeceniane są przez deweloperów mieszkania źle zaplanowane, mało funkcjonalne bądź o cenie znacznie odbiegającej od rynkowej.

Poznań, Wrocław i Katowice
Ceny na rynku wtórnym we Wrocławiu wzrosły w zeszłym roku o około 10 proc. i za 1 mkw. trzeba było zapłacić ponad 7000 zł. Natomiast Poznań zanotował w 2007 roku ponad 30-proc. wzrost cen ofertowych. Mimo to średnia cena za 1 mkw. była niższa niż we Wrocławiu o około 700 zł.

Inaczej kształtowały się ceny w przypadku rynku pierwotnego. Nowe mieszkania były droższe w Poznaniu o około 200-300 zł za mkw., a ich cena oscylowała w granicy 7600 zł za metr.

Zgodnie z przewidywaniami, najbardziej wzrosły ceny nieruchomości w Katowicach – o około 50 proc. Średnia cena za 1 mkw. obecnie oscyluje w granicach 6000 zł. Katowice, jako jedno z niewielu dużych miast, nie zanotowały spadków w końcówce zeszłego roku. Do tak dużego wzrostu przyczyniła się mała podaż mieszkań, szczególnie tych nowych. W tym roku planowanych jest wiele nowych inwestycji. Mogą one nieco spowolnić wzrost cen mieszkań w tym regionie.

Domy i działki
Rosnące ceny mieszkań spowodowały, że coraz więcej osób zainteresowało się kupnem lub budową własnego domu w okolicy miasta. To właśnie domy, a przede wszystkim działki zanotowały największy wzrost wartości w zeszłym roku.

W większości dużych aglomeracji ceny domów wzrosły o ponad 30 proc. W Warszawie i okolicy ceny domów o powierzchni powyżej 200 mkw. wzrosły o około 40 proc. Niewiele większy wzrost (ponad 40 proc.) odnotowano we Wrocławiu.

Ceny domów i działek – podobnie jak ceny mieszkań – rosły szczególnie intensywnie w pierwszym półroczu, a pod koniec roku stabilizowały się, zwłaszcza w dużych aglomeracjach.

Podsumowanie
Miniony rok zatrzymał dotychczasową tendencję na rynku. Nastąpił koniec dyktatu sprzedających. Jeszcze rok temu nie było mowy o obniżkach ceny z ich strony. Popyt był tak duży, że cena wywoławcza była najczęściej ceną transakcyjną. Teraz sytuacja uległa zmianie, wielu sprzedających musiało pogodzić się z realnym spadkiem wartości oferowanych mieszkań. W niezbyt ciekawej sytuacji są osoby, które – licząc na szybki zysk – kupiły mieszkania w pierwszej połowie 2007 roku. Ceny tych mieszkań są często niższe lub takie same, jak w momencie zakupu.

Badania pokazują, że popyt na rynku nieruchomości wciąż znacznie przewyższa podaż. Być może obecna stagnacja jest spowodowana m.in. przez czynnik psychologiczny – przecież nikt nie chce być stratny i inwestować w nieruchomości, które tracą na wartości. Najlepiej zaczekać i kupić je w momencie, kiedy osiągną minimalny pułap cenowy.

4.6/5 - (244 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH