Milusińscy AD 2015. Warto wiedzieć.

W Polsce w kolejnych pokoleniach rośnie średnia wysokość ciała dzieci i młodzieży oraz odnotowuje się przyspieszenie dojrzewania płciowego. Wcześniejsze dojrzewanie płciowe prowadzi do zróżnicowania czasu osiągania dojrzałości fizycznej, psychicznej, społecznej i seksualnej. Może to stwarzać problemy zarówno ludziom młodym, jak i rodzicom oraz nauczycielom.
Sytuacja epidemiologiczna w zakresie chorób zakaźnych u dzieci i młodzieży od wielu lat jest w Polsce korzystna. Dotyczy to chorób objętych obowiązkowymi szczepieniami ochronnymi. Poziom zaszczepień wynosi około 95 proc., choć nasila się ruch antyszczepionkowy. Nadal natomiast bardzo niski jest poziom zaszczepień zalecanych.

Nowotwory w populacji dzieci i młodzieży występują rzadko. Są jednak drugą przyczyną zgonów u dzieci powyżej 4. roku życia i stanowią szczególne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia.

Najczęściej występującą u dzieci i młodzieży chorobą przewlekłą jest próchnica zębów. W roku 2012 tylko około 14 proc. sześciolatków i 4 proc. osiemnastolatków nie miało próchnicy. W porównaniu do wielu krajów UE zachorowalność na próchnicę u dzieci i młodzieży utrzymuje się na wysokim poziomie. W pełni zapobiec próchnicy może zintegrowana profilaktyka: higiena jamy ustnej, profilaktyka fluorkowa, racjonalne żywienie, stomatologiczna opieka zapobiegawcza.

Niepokój budzi wzrost częstości występowania nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży oraz pogarszanie się sprawności fizycznej uczniów w wieku 6-19 lat. Otyłość u dzieci i młodzieży jest najczęstszym zaburzeniem związanym z odżywianiem i zaliczana jest do chorób przewlekłych. W krajach UE nadwagę i otyłość zdiagnozowano u co czwartego dziecka, w Polsce w 2009 r. u 16,4 proc.  dzieci w wieku 6-19 lat. Odsetek ten zwiększa się o około 2-3 proc. na dekadę. Częstość nadwagi i otyłości jest większa u chłopców niż u dziewcząt. Powikłaniami otyłości są: zespół metaboliczny, cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, płaskostopie, problemy psychospołeczne i emocjonalne. Około 80 proc. otyłych nastolatków cierpi na otyłość w wieku dojrzałym.

Niekorzystne dla zdrowia dzieci i młodzieży są liczne i zróżnicowane zaburzenia zdrowia psychospołecznego. W ich powstawaniu istotną rolę odgrywają czynniki związane z rodziną, szkołą, grupą rówieśniczą, środowiskiem lokalnym. W Polsce dane o częstości zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży powyżej 15 lat są fragmentaryczne. Do najczęstszych zaburzeń należą zaburzenia zachowania i emocji, w tym ADHD. (PK2)
{fot. dzięki uprzejmości Greyerbaby https://pixabay.com)

4.9/5 - (167 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH