Międzynarodowa Nagroda Zaufania „Złoty OTIS 2010”

W tym roku Kapituła wyróżniła osoby i organizacje wspierające służbę zdrowia w Kamerunie.
Laureatami tegorocznej Nagrody Międzynarodowej zostali:

Stowarzyszenie Lekarze Nadziei jest organizacją pożytku publicznego, która niesie pomoc humanitarną mieszkańcom różnych krajów. Twórcą i przewodniczącym stowarzyszenia jest profesor Zbigniew Chłap. Swoją wizją, pasją i przekonaniem o potrzebie niesienia pomocy – nie z litości, ale ze zwykłej ludzkiej solidarności – potrafi skupić wokół siebie osoby w każdym wieku i każdego zawodu.
Stowarzyszenie aktywnie wspiera rozwój opieki zdrowotnej w Kamerunie. Współpracuje z polskimi misjonarzami pracującymi w przychodniach w Garoua Boulaï i Bertoua. Wyjazdy wolontariuszy do Afryki wiążą się z dużymi kosztami. Dlatego każda z tych osób, oprócz czasu i umiejętności poświęconych już w czasie pracy na misji, wcześniej przez kilka miesięcy gromadzi najpotrzebniejszy sprzęt medyczny, którym wypycha swoje bagaże, zamiast dbać o własne wygody. Wolontariusze pracują w przychodniach na terenie Kamerunu, a oprócz tego szkolą miejscowy personel, dzięki czemu po zakończeniu misji, zostawiają tu choć część swojej wiedzy. Wysyłane są też paczki z lekami, czy np. sprzętem sportowym dla dzieci.

Siostra Józefina Grabowska, misjonarka ze Zgromadzenia Sióstr św. Dominika, ma również wykształcenie medyczne. Od wielu lat prowadzi w Kamerunie (w Garoua Boulaï) przychodnię katolicką. Jej pacjentami są zarówno mieszkańcy miasta, jak i nomadowie z plemienia Bororo oraz uchodźcy z RPA, Czadu i Nigerii. W zależności od pory roku siostra przyjmuje od 30 do 100 pacjentów dzienne. Jest jedynym lekarzem w przychodni, pomagają jej miejscowi pielęgniarze. Na terenie przychodni działa apteka i laboratorium. W 2007 roku siostra otworzyła również szpital położniczy.

Fundacja Chantal Biya i Fundacja Synergies Africaines contre le SIDA et les soffrances powstały z inicjatywy Chantal Biya – pierwszej damy Kamerunu. „Potrzeba więcej konkretnego działania, aby zbudować wspólnie lepszy świat. To mój cel, to moja pasja” – mówi Chantal Biya.
Celem Fundacji Chantal Biya jest pomoc osobom potrzebującym i pokrzywdzonym. Fundacja działa na rzecz służby zdrowia, zajmuje się edukacją, a także udziela pomocy potrzebującym i pokrzywdzonym w czasie klęsk żywiołowych. Ponadto wspiera działania na rzecz walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.
Fundacja Synergies Africaines contre le SIDA et les souffrances, zrzeszająca m.in. obecne i byłe pierwsze damy Afryki, zajmuje się walką z AIDS i innymi chorobami przewlekłymi dotykającymi mieszkańców kontynentu afrykańskiego.
W 2008 roku Chantal Biya została mianowana Ambasadorką Dobrej Woli UNESCO, w uznaniu za swoją działalność charytatywną na rzecz edukacji i integracji społecznej. Było to pierwsze takie wyróżnienie przyznane kobiecie z Afryki.


Kamerun leży w Afryce Środkowej, u wybrzeży Zatoki Gwinejskiej. Ze względu na ogromną różnorodność krajobrazów i wspaniałą przyrodę nazywany jest „Afryką w miniaturze”. Stolicą państwa jest Jaunde – duże i stosunkowo nowoczesne miasto, w którym mieszka 1,4 mln osób. Kamerun jest krajem demokratycznym; głową państwa jest prezydent, a władzę wykonawczą sprawuje rząd. Głównym problemem Kamerunu jest bieda, zwłaszcza w obszarach wiejskich na północy kraju. W miastach rosną dzielnice nędzy. Szerzy się w nich przestępczość, narkomania oraz prostytucja. Poważnym problemem jest także niski poziom opieki zdrowotnej. W Kamerunie występują liczne poważne choroby tropikalne, takie jak malaria, śpiączka, leiszmanioza i gorączka denga. Około 6 proc. ludności zarażonych jest wirusem HIV. Niedofinansowana służba zdrowia nie radzi sobie z tak trudną sytuacją.

4.5/5 - (237 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH