Menopauza – nie bój się jej

Menopauza to nieunikniony proces fizjologiczny, którego doświadczyć musi każda kobieta. Są jednak preparaty, które umożliwiają złagodzenie lub wyeliminowanie negatywnych objawów menopauzy.

Menopauza, czyli przekwitanie
Menopauza – okres po wystąpieniu ostatniej miesiączki. Zazwyczaj występuje on pomiędzy 45. a 55. rokiem życia. Ustalenie tej daty dokonuje się po 12 miesiącach, w czasie których nie wystąpiło krwawienie. Wtedy też kobieta przestaje być płodna. Menopauza określa się klimakterium, inaczej zwane przekwitaniem, czyli czas pomiędzy wiekiem rozrodczym, a początkiem starzenia się. Przekwitanie, to czas, w którym kobieta doświadcza charakterystycznych objawów spowodowanych zmianami w gospodarce hormonalnej organizmu.
Menopauza a wahania nastroju
Lista dolegliwości towarzyszących menopauzie jest długa. Kobiety skarżą się bóle i zawroty głowy, uderzenia gorąca, zaburzenia snu. Zmniejsza się libido, obserwuje się kołatanie serca, a także zaburzenia pamięci i koncentracji. Do najbardziej uciążliwych objawów towarzyszących menopauzie należą jednak zmiany nastrojów – rozdrażnienie, nadpobudliwość, niepokój, apatia, a nawet depresja.
Oswoić menopauzę
Jedną z metod walki z menopauzą jest hormonalna zastępcza terapia (HTZ). Polega ona na suplementowaniu naturalnych hormonów płciowych. Oprócz łagodzenia objawów klimakterium, HTZ jest skuteczną metodą leczenia osteoporozy. Decyzję o wyborze tej metody należy omówić z lekarzem, gdyż nie jest ona polecana wszystkim pacjentkom.

Negatywne objawy menopauzy można łagodzić za pomocą naturalnych preparatów. Ich ogromną zaletą jest bezpieczeństwo, a także to, że są dostępne bez recepty. Często stosuje się preparaty wzbogacone m.in. w izoflawony sojowe i pluskwicę groniastą. Zawierają one fitoestrogeny, naturalne związki o działaniu zbliżonym do hormonów płciowych.

Zobacz, jaki produkt w kategorii preparaty na menopauzę został zgłoszony do Nagrody Zaufania „Złoty OTIS 2013”. Oddaj swój głos w plebiscycie i wygrywaj nagrody!


menopauza

4.3/5 - (199 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH