Menopauza

Menopauza


Menopauza to dla kobiety okres szczególnie trudny, gdyż wiąże się z poczuciem utraty kobiecości oraz atrakcyjności fizycznej i seksualnej. Dlatego tak ważne jest, aby w tym okresie kobiety dbały o swój wygląd, tak samo jak w latach poprzednich.

Wystąpienie menopauzy nie jest zjawiskiem nagłym, zwykle poprzedza ją etap przygotowawczy, trwający nawet kilka lat. Ten okres – wraz z czasem występującym po zaprzestaniu miesiączkowania – nazywa się klimakterium lub przekwitaniem. Średni wiek wystąpienia menopauzy wynosi od 48 do 55 lat i jest zależny przede wszystkim od uwarunkowań genetycznych.

Objawy menopauzy
Wiele kobiet wstydzi się dokuczliwych objawów występujących w okresie menopauzalnym. Należą do nich – oprócz zatrzymania krwawień miesięcznych – często także nieregularne plamienia o różnym nasileniu, objawy naczynioruchowe, jak na przykład uderzenia gorąca i zlewne poty, spadek libido oraz starzenie skóry. Dochodzą do tego również zmiany nastroju, a przede wszystkim rozdrażnienie, niepokój oraz depresja. Trzeba też wspomnieć o odległych skutkach utraty czynności hormonalnej jajników, którymi są m.in. zmiany w układzie krążenia oraz osteoporoza.

Zmiany w skórze
W okresie klimakterium szybciej pojawiają się zewnętrzne objawy starzenia dotyczące głównie skóry. Przyspieszeniu ulegają procesy jej fizjologicznego starzenia się. Szczególnie podatne na niedobór estrogenów są tkanki bogate w receptory dla estrogenów, czyli nabłonek narządów płciowych, dróg moczowych oraz skóra twarzy. W ciągu pierwszych pięciu lat od ostatniej miesiączki ilość kolagenu w skórze zmniejsza się nawet o 35 proc. Najgwałtowniejszy spadek obserwowany jest jednak w ciągu 6 miesięcy od wystąpienia menopauzy.

Skóra wiotczeje, staje się przesuszona, tworzą się na niej głębokie zmarszczki. Za utratę jej sprężystości odpowiada zmniejszająca się ilość kolagenu, a malejąca ilość kwasu hialuronowego, posiadającego dużą zdolność wiązania wody, odpowiada za utratę nawilżenia skóry.

W skórze znajdują się receptory dla żeńskich hormonów płciowych. Największa gęstość receptorowa znajduje się w okolicach narządów płciowych oraz w skórze twarzy. Estrogeny hamują obumieranie komórek naskórka, pobudzają też ich podziały, a tym samym procesy odnowy. Hormony te stymulują syntezę kolagenu, zmniejszając w ten sposób wiotkość skóry. Estrogeny wpływają również na produkcję kwasu hialuronowego, utrzymując w ten sposób właściwy stopień nawilżenia skóry.

Powszechną dolegliwością okresu przekwitania są uderzenia gorąca z towarzyszącym rumienieniem na twarzy. Jego następstwem może być rozwój trądziku różowatego. U niektórych kobiet pojawia się również nadmierne rogowacenie stóp i w mniejszym stopniu powierzchni dłoni.

Kondycja włosów
Niedobory hormonalne w sposób szczególnie widoczny wpływają na gęstość włosów. Wydaje się, że zjawisko to związane jest ze względną przewagą aktywności męskich hormonów płciowych w okresie klimakterium. W związku ze znacznym niedoborem estrogenów bardziej zaznacza się wpływ na skórę i jej przydatki androgenów, czyli męskich hormonów płciowych.

Po wystąpieniu menopauzy powodują one wzrost włosów w okolicach brody, górnej wargi, dolnej części brzucha czy klatki piersiowej, powodują również zanikanie mieszków włosowych skóry głowy. Doprowadza to do zmniejszenia gęstości włosów skóry głowy oraz pojawienia się nadmiernego owłosienia w miejscach, w których do tej pory ono nie występowało. Przerzedzenie włosów dotyczy głównie okolicy ciemieniowej. Zjawisko to dotyczy ponad 60 proc. kobiet w okresie klimakterium.

Hormony, witaminy, kosmetyki
W okresie klimakterium często stosowana jest terapia hormonalna. Jej celem jest m.in. poprawienie wyglądu skóry bądź zahamowanie procesów jej starzenia. Należy jednak pamiętać, że nie może być to jedyne wskazanie do stosowania tego rodzaju leczenia.

Wiele kosmetyków zawiera substancje naturalne o działaniu zbliżonym do estrogenów. One również przyczyniają się do poprawy stanu skóry i dłużej utrzymują jej młodość. Ponadto, dostępne są również preparaty doustne pochodzenia roślinnego zawierające związki o działaniu podobnym do estrogenów, jednak dużo słabszym i nie wykazującym przez to działań niepożądanych, charakterystycznych dla estrogenów. Są one alternatywą dla kobiet, które z różnych względów nie mogą stosować klasycznej hormonalnej terapii zastępczej. Te dostępne bez recepty preparaty stanowią cenne uzupełnienie oferty recepturowej.

Na rynku jest również wiele preparatów witaminowych zawierających mikroelementy. Na uwagę zasługują preparaty z witaminą E i selenem. Mają one właściwości antyoksydacyjne, które zapobiegają powstawaniu szkodliwych produktów przemiany materii, czyli wolnych rodników mających działanie rakotwórcze i przyspieszających starzenie się organizmu. Dzięki tym właściwościom preparaty te opóźniają starzenie się komórek oraz poprawiają wygląd skóry. Obecnie na rynku istnieje wiele różnych preparatów zawierających estrogeny pochodzenia roślinnego. Niektóre z nich w swym składzie zawierają również witaminy i mikroelementy korzystnie wpływające na wygląd skóry.

Warto pamiętać, że na nasz wygląd ma również wpływ zdrowy i aktywny tryb życia oraz odpowiednia dieta.

4.5/5 - (87 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

[modalsurvey id="1985322554" style="flat"]

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH