Medycy za kratkami

18 osób podejrzanych o korupcję w służbie zdrowia sąd aresztował na trzy miesiące uwzględniając wszystkie wnioski składane przez prokuraturę. Podstawą decyzji była obawa matactwa i grożąca podejrzanym wysoka kara więzienia. Poprzednio prokuratura postawiła 25 osobom – przedstawicielom firm medycznych oraz pracownikom Zakładów Opieki Zdrowotnej z całego kraju – zarzuty wręczania lub przyjmowania korzyści majątkowych w związku z prowadzonymi procedurami przetargowymi. Grożą im kary do 10 lat więzienia.

Wśród podejrzanych, których zatrzymali funkcjonariusze ABW na polecenie prokuratury, trzy osoby pełnią kierownicze funkcje w spółkach medycznych, pięć to przedstawiciele handlowi tych spółek, 14 osób to kierownicy i dyrektorzy szpitali oraz laboratoriów szpitalnych, a także m.in. funkcjonariusz policji i lekarz. Mają od 29 do 68 lat. Jednym z podejrzanych jest 46-letni Jerzy M., b. dyrektor szpitala w Zgierzu.

Według prokuratury, zgromadzony materiał dowodowy wykazał istnienie szeregu nieprawidłowości w postępowaniach przetargowych organizowanych przez placówki medyczne. Chodziło tu m.in. o zapewnienie spółkom wygranej w przetargach na dostawy sprzętu laboratoryjnego oraz przejmowaniu laboratoriów diagnostycznych.

Doszło do kilkudziesięciu przypadków nieprawidłowych przetargów. Opiewały one na kwotę kilkuset tysięcy zł.

Łapówki wynosiły od kilkuset do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oprócz pieniędzy przyjmowano lub wręczano telewizory plazmowe, samochody, sprzęt medyczny służący do wyposażenia prywatnych gabinetów.

Według prokuratury, do przestępstw miało dochodzić od maja 2005 roku do lipca 2006 roku na terenie całego kraju – w Białymstoku, Zgierzu, Łodzi, Bełchatowie, Częstochowie, Chrzanowie, Gliwicach, Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej, Katowicach, Legnicy, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu i Starachowicach.

4.4/5 - (215 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH