Makijaż z apteki


Apteczne preparaty do makijażu są wysoce specjalistyczne i kierowane do sprecyzowanych typów cery oraz problemów, z którymi się zmaga.

Dbanie o stan i zdrowy wygląd skóry od wieków było i nadal jest ważnym elementem życia codziennego każdego z nas, jest to bowiem w pewnym sensie wizytówka naszej osoby. Jednocześnie wszechobecny pośpiech, ciągły stres, przemęczenie, nieregularne posiłki, zanieczyszczenia wody i powietrza, czy detergenty to czynniki niekorzystnie wpływające na stan skóry. Z tego powodu coraz bardziej powszechne stają się stany nadwrażliwości skóry, alergie czy atopie. Dlatego też wiele osób zamiast zwykłych kosmetyków wybiera dermokosmetyki, czyli produkty o charakterze dermatologicznym, łączące w sobie właściwości lecznicze i pielęgnacyjne, których dystrybucja odbywa się wyłącznie w aptekach. Wśród nich znajdziemy również tzw. kosmetyki kolorowe, czyli produkty do makijażu, stworzone przez marki dermokosmetyczne dla osób ze skórą problemową.

Bez parabenów

Apteczne preparaty do makijażu są wysoce specjalistyczne i kierowane do sprecyzowanych typów cery oraz problemów, z którymi się zmaga. Przeznaczone są głównie do skór alergicznych, wrażliwych i bardzo wrażliwych, a także łojotokowych, trądzikowych, czy naczyniowych. Jednak nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować je na skórę zdrową, żeby nie dopuścić do wystąpienia alergii. Ich skład oraz działanie potwierdzają szeregi przeprowadzonych badań laboratoryjnych i dermatologicznych, a proces produkcji podlega wysoce rygorystycznym wymaganiom. Produkty poddawane są licznym testom pod kontrolą dermatologiczną na skórach z różnymi dolegliwościami, dlatego też pozbawione są potencjalnie drażniących substancji, większości sztucznych barwników, parabenów, wielu konserwantów, a często nie zawierają również dodatków substancji zapachowych.

W porównaniu do „drogeryjnych” kosmetyków do makijażu, charakteryzują się dużym bezpieczeństwem stosowania i doskonałą tolerancją, odpowiadając potrzebom nawet najbardziej wrażliwych cer.

Jakość i bezpieczeństwo

Dermokosmetyczne marki oferują praktycznie całą gamę preparatów niezbędnych do wykonania pełnego makijażu oraz demakijażu skóry. Na aptecznych półkach możemy znaleźć fluidy i podkłady, pudry, korektory, pomadki, cienie do powiek, tusze do rzęs, mleczka i toniki oczyszczające, a nawet specjalistyczne lakiery przeznaczone do kruchych oraz łamliwych paznokci bez zawartości niklu. Każdy z wymienionych preparatów oprócz działania maskującego i upiększającego, posiada właściwości lecznicze, kojące i łagodzące, dzięki czemu przez długi czas może pozostawać na skórze, bez efektów podrażnienia. Dodatkowo znacznie wyższe stężenie składników bioaktywnych w dermokosmetykach sprawia, iż efekt działania obejmuje nie tylko zewnętrzną warstwę naskórka, ale również może przenikać głębiej. Wiele badań wskazuje nieporównywalnie wyższą ich skuteczność leczniczą w porównaniu do zwykłych kosmetyków drogeryjnych.
Wyróżniają się również same opakowania dermokosmetyków, z dominującym udziałem bieli, klasycznym i oszczędnym wzornictwem oraz dokładnym i widocznym opisem działania. Wygląd ten często przyporządkowuje kosmetyk do kategorii tzw. produktów premium, zachęcając tym samym do zakupu i potwierdzając jakość oraz bezpieczeństwo stosowania.

Pielęgnacja skóry

Makijaż mający na celu ukrycie niedoskonałości skóry jest formą kamuflażu, stosowanego przede wszystkim w celu poprawy samopoczucia oraz jakości życia wielu osób. Apteczne kosmetyki „kolorowe” często są jedynym rozwiązaniem dla pacjentów borykających się ze skórą problematyczną, alergiczną, z niedoskonałościami. Skład wielu dermokosmetyków opiera się na wodach termalnych o wysokim stopniu czystości, bogatych w substancje mineralne, takich jak selen, magnez, cynk, miedź, srebro, posiadających właściwości łagodzące podrażnienia, działających antywolnorodnikowo, immunostymulująco – pobudzając naturalne mechanizmy obronne i proces odnowy komórek. Starannie wyselekcjonowane składniki, często stanowią unikatowe połączenia opatentowane przez firmy, a użyte substancje aktywne posiadają udowodnione działanie lecznicze. Dlatego makijaż przy użyciu produktów dermokosmetycznych nie tylko poprawi wygląd, ale również będzie formą pielęgnacji skóry.

Podkłady do zadań specjalnych

Wśród podkładów, które oprócz efektu krycia odpowiadają na poszczególne rodzaje i potrzeby danej skóry, wymienić można fluidy:
— do skóry suchej i bardzo wrażliwej, gdzie stosuje się substancje np. allantoinę, hialuronian sodu, sylimarynę i tioprolinę oraz inne kompleksy, zapewniające optymalny poziom nawilżenia, działające kojąco i regenerująco na płaszcz hydrolipidowy;
— do skóry tłustej, łojotokowej i trądzikowej, zawierające np. cynk, biotynę, wyciągi roślinne, formuły matujące, które absorbują nadmiar serum oraz regulują aktywność gruczołów łojowych;
— do skóry naczynkowej, zawierające m.in. wyciągi z kasztanowca czy witaminę C, redukujące zaczerwienienia i wzmacniające rozszerzone naczynia krwionośne;
— intensywnie kryjące do różnego rodzaju cer alergicznych, gdy istnieje konieczność długotrwałego zamaskowania wyraźnych niedoskonałości, przebarwień czy blizn, które nie obciążają skóry i nie zatykają porów;
— liftingujące, do skóry dojrzałej, których formuły redukują zmarszczki, napinają, wygładzają i rozświetlają skórę.

Dodatkowo większość z wymienionych podkładów zawiera w swej recepturze różne proporcje filtrów mineralnych chroniących przed negatywnymi skutkami promieniowania UVA i UVB. Podobnymi właściwościami charakteryzują się niektóre pudry prasowane, zapewniające najwyższą ochronę przed promieniowaniem słonecznym oraz skuteczną osłonę przed powstawaniem i intensyfikacją przebarwień. Jednocześnie, tego typu preparaty dzięki zmikronizowanym pigmentom idealnie maskują defekty skórne, zapewniając wyrównanie jej struktury i kolorytu. Sprawdzają się u osób, u których występują fotoalergie, problem bielactwa, czy inne przeciwwskazania do ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Kosmetyki kolorowe

Osoby poszukujące bezpiecznych i hipoalergicznych kosmetyków znajdą również tusze do rzęs i cienie do powiek, odpowiednie dla bardzo wrażliwych oczu, czy noszących szkła kontaktowe. Liczba składników w takich preparatach jest ograniczona do koniecznego minimum, ponieważ im więcej substancji, tym większe prawdopodobieństwo, że któraś podrażni okolice oczu. W maskarach często znajdziemy wosk pszczeli, olejek jojoba, prowitaminę B5, glicerynę, działające odżywczo i łagodząco. W cieniach natomiast używane są bezpieczne pigmenty barwnikowe, wyklucza się stosowanie mas perłowych, tlenku chromu, karminu, pigmentów na bazie kalafonii, laka czy pochodnych związków węglowych. Cząsteczki cieni są maksymalnie rozdrobnione, by dokładnie przylegać, nie wpadać do oczu i nie powodować mikrourazów.

Natomiast hipoalergiczne pomadki nie zawierają drażniącej lanoliny, lecz składniki działające regenerująco, gojąco i ochronnie na skórę ust, zabezpieczając przed wpływem niekorzystnych czynników klimatycznych oraz promieniowaniem UV.

Demakijaż

Istnieją również całe linie dermokosmetyków do demakijażu cer alergicznych od mleczek, poprzez płyny micelarne, aż po toniki. Wśród tych produktów, także można znaleźć podział w zależności od typu skóry i jej potrzeb. Są to preparaty przystosowane do codziennego oczyszczania skóry twarzy i okolic oczu, usuwające makijaż i zanieczyszczenia, a także często zmniejszające jej nadwrażliwość.

Dermokosmetyki stają się coraz bardziej popularne i coraz chętniej wybierane przez klientów aptek. Jak wynika z danych przedstawionych przez Zakład Analiz Statystycznych firmy Kamsoft S.A. już niemal 20 proc. Polaków wybiera kosmetyki apteczne. Co więcej, dane te pokazują, że rynek dermokosmetyków ciągle się rozrasta, głównie dzięki rosnącemu zaufaniu konsumentów, bowiem w aptekach w 2012 roku zostało sprzedanych łącznie około 54,3 mln opakowań dermokosmetyków. Na korzyść kosmetyków aptecznych przemawiają też właściwe warunki przechowywania, w tym odpowiednia temperatura i wilgotność, które obowiązują w aptekach.

Jako farmaceuci musimy pamiętać, że pacjent oprócz szerokiej gamy produktów do wyboru, oczekuje również fachowej i profesjonalnej porady. Pomocne w tym kierunku mogą okazać się liczne szkolenia organizowane przez firmy dermokosmetyczne oraz dostarczane do aptek próbki poszczególnych produktów, które można zaoferować klientowi do przetestowania przed zakupem. Ułatwi to wybór i pozwoli upewnić się, czy skład konkretnego preparatu odpowiada danej cerze.

4.4/5 - (209 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH