Lek na chorobę lokomocyjną

Naukowcy z Iranu opracowali prototyp gumy do żucia, która zawiera lek przeciwdziałający chorobie lokomocyjnej.

Stworzona przez naukowców guma do żucia zawiera dimenhydrynat, czyli związek chemiczny używany w przypadku pojawienia się symptomów kinetozy. Stworzyli ją uczeni z Islamic Azad University School of Pharmaceutical Sciences w Teheranie (Iran). Gumę zaprezentowano na dorocznym spotkaniu American Association of Pharmaceutical Scientists (AAPS). Stanowi ona kuszącą alternatywę dla dotychczas stosowanych środków doustnych.

Testerzy ocenili ją bardzo pozytywnie. Stwierdzili, że lecznicza guma nie tylko przynosi ulgę cierpiącemu, ale także działa szybciej niż tradycyjne środki, dzięki bezpośredniemu wchłanianiu się przez błonę śluzową policzków. Ponadto posiada zadowalający smak i odpowiednią konsystencję do przeżuwania.

Główny autor badań, Mohsen Sadatrezaei mówi, że: Największym wyzwaniem przy wprowadzaniu leków do gumy do żucia jest zamaskowanie gorzkiego smaku ich aktywnych składników. Stworzyliśmy gumę do żucia z dimenhydrynatem, która ma akceptowalny smak i odpowiednie właściwości fizyczne.

Na chorobę lokomocyjną cierpi w umiarkowanych warunkach około 33 proc. populacji; jednak na wzburzonym morzu lub przy silnych turbulencjach odsetek ten może wzrosnąć do 66 proc. Prototypowa guma do żucia ma dużą szansę na wejście do użytku komercyjnego. Stanowi też przykład, który może pomóc w stworzeniu w przyszłości innych leków w takiej postaci.

4.4/5 - (263 votes)

Nikt nie pyta Cię o zdanie, weź udział w Teście Zaufania!

To 5 najczęściej kupowanych leków na grypę i przeziębienie. Pokazujemy je w kolejności alfabetycznej.

ASPIRIN C/BAYER | FERVEX | GRIPEX | IBUPROM | THERAFLU

Do którego z nich masz zaufanie? Prosimy, oceń wszystkie.
Dziękujemy za Twoją opinię.

Leave a Comment

POLECANE DLA CIEBIE

START TYPING AND PRESS ENTER TO SEARCH